Günlük hayatta tüketilen içeceklerde sentetik renklendirici olarak kullanılan brilliant blue fcf'nin spektrofotomektrik tayini için yöntem geliştirilmesi
Development of a method for spectrophotomectric determination of brilliant blue fcf used as a synthetic colorant in daily life consumed drinks
- Tez No: 921512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN SİVRİKAYA ÖZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, içeceklerden Brilliant Blue FCF boyarmaddesinin ekstraksiyonu için yeşil hidrofobik derin ötektik çözücü tabanlı sıvı-sıvı mikroekstraksiyonu adı verilen basit, hassas ve hızlı bir yöntem geliştirildi. Bu yöntem, yeşil ekstraksiyon çözücüsü olarak 1:5 oranında tetrabütilamonyum bromür ve 1-oktanol oluşturularak elde edilen hidrofobik derin ötektik çözücü kullanıldı. Brilliant Blue FCF'nin derin ötektik çözücü fazına geçişi, eklenen tuz veya tetrahidrofuran gibi herhangi bir reaktife ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden gerçekleşti. En iyi ekstraksiyon verimliliğini elde etmek için tür, derin ötektik çözücü hacmi ve mol oranı, çözelti pH'ı, ultrasonikasyon ve santrifüjleme süresi dahil olmak üzere birkaç önemli faktör denendi. Optimum koşullar altında, Brilliant Blue FCF için geliştirilen yöntemle %95,1-101,3 aralığında ekstraksiyon geri kazanımları elde edildi. Tespit ve tayin limitlerinin sırasıyla 4,1 μg L-1 ve 12,1 μg L-1 olduğu gözlemlendi. Ayrıca, yöntemin doğruluğu için bağıl standart sapma değerlerinin sırasıyla günler içinde ve günler arasında %2,23 ve %3,48 olduğu bulunmuştur. Bu çalışma, gıda örneklerinde çevre dostu ve yeşil ekstraksiyon çözücüleri olarak hidrofobik derin ötektik çözücü bileşiklerinin kullanımına öncelik verilerek, emülgatör ve dağıtıcılar kullanılmadan derin ötektik çözücü uygulamalarının gerçekleştirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a simple, sensitive, and rapid method called green hydrophobic deep eutectic solvent-based liquid-liquid microextraction was developed to extract Brilliant Blue FCF dye from beverages. This method utilizes hydrophobic DES obtained by forming tetrabutylammonium bromide and 1-octanol in a 1:5 ratio as green extraction solvent. The transition of Brilliant Blue FCF to the DES phase occurred on its own, without the need for any reagents such as added salt or tetrahydrofuran. To get the best extraction efficiency, several crucial factors were tried, including species, DES volume and molar ratio, solution pH, ultrasonication, and centrifugation time. Under optimum conditions, extraction recoveries were achieved in the range of 95.1-101.3% with the method developed for Brilliant Blue FCF. The detection and determination limits were observed to be 4.1 μg L-1 and 12.1 μg L-1, respectively. In addition, the relative standard deviation values for the method's accuracy were found to be 2.23% and 3.48% within and between days, respectively. This study shows that DES applications can be carried out without the use of emulsifiers and dispersants by prioritizing the use of hydrophobic DES compounds as environmentally friendly and green extraction solvents in food samples.