AISI 4140 çeliğinin soğutma ve yağlama ortamlarında tribolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of tribological properties of AISI 4140 steel in cooling and lubrication environments
  1. Tez No: 921513
  2. Yazar: ERDEM ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERDİ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
AISI 4140 çeliğinin soğutma ve yağlama ortamlarında aşınma davranışının incelenmesine odaklanmaktadır. AISI 4140 çeliği, yüksek mukavemet ve tokluk özelliklerine sahip olan bir alaşım çeliğidir ve genellikle mühendislik uygulamalarında kullanılmaktadır. Ancak, çalışma koşullarına bağlı olarak aşınma ve yorulma gibi mekanik hasarlarla karşılaşabilir. AISI 4140 çeliğinin aşınma direncini artırmak için soğutma ve yağlama gibi farklı yöntemlerin etkileri incelenecektir. Soğutma ve yağlama, malzemenin yüzey sertliğini, sürtünme katsayısını ve aşınma direncini etkileyen faktörlerdir. Bu çalışma, çeşitli soğutma ve yağlama ortamlarının AISI 4140 çeliğinin aşınma direncine olan etkisini deneysel olarak değerlendirecektir. Deneyler, çeşitli soğutma ve yağlama ortamlarında yapılarak, malzemenin aşınma davranışı üzerindeki etkileri belirlenecektir. Ayrıca, mikroyapısal analizler ve yüzey karakterizasyon teknikleri kullanılarak malzemenin yüzey özellikleri incelenecek ve aşınma mekanizmaları açıklığa kavuşturulacaktır. AISI 4140 çeliğinin aşınma direncini artırmak için en etkili soğutma ve yağlama yöntemlerini belirlemeye yardımcı olacaktır. Bu bilgi, endüstriyel uygulamalarda malzeme seçimi ve işleme süreçlerinin optimize edilmesinde önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca, bu çalışma, genel olarak alaşım çeliklerin aşınma davranışının anlaşılmasına katkıda bulunacaktır
Özet (Çeviri)
This study focuses on investigating the wear behavior of AISI 4140 steel in cooling and lubrication environments. AISI4140 steel is an alloy steel known for its high strength and toughness properties, commonly used in engineering applications. However, it can encounter mechanical damages such as wear and fatigue depending on the working conditions.Different methods such as cooling and lubrication will be examined to enhance the wear resistance of AISI4140 steel. Cooling and lubrication are factors that influence the surface hardness, friction coefficient, and wear resistance of the material. This study will experimentally evaluate the effects of various cooling and lubrication environments on the wear resistance of AISI 4140 steel. Experiments will be conducted in various cooling and lubrication environments to determine their effects on the wear behavior of the material. Additionally, microstructural analyses and surface characterization techniques will be employed to examine the surface properties of the material and elucidate wear mechanisms. The results of this study will help identify the most effective cooling and lubrication methods to increase the wear resistance of AISI4140 steel. This information can play a significant role in optimizing material selection and processing procedures in industrial applications. Furthermore, this study will contribute to the general understanding of wear behavior in alloy steels.