Takım çeliğinin tel erozyon ile işlenmesinde yüzey pürüzlülüğü için kesme parametrelerinin optimizasyonu
Optimization of cutting parameters for surface roughness in wire electrical discharge machining of tool steel
- Tez No: 921511
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çelikler geliştirilebilen mekanik özellikleri sayesinde otomotiv, inşaat, tıp ve havacılık sektöründe sıklıkla kullanılan malzeme grubudur. Kimyasal bileşimlerinin değiştirilmesi veya ısıl işlemler neticesinde yapısal davranışlarının geliştirilmesi birçok uygulamalarda kullanılmasının başlıca nedenidir. Özellikle kalıpçılık sektöründe, yüksek sertlikte karmaşık geometrilere sahip parça üretimlerinde geleneksel olmayan talaşlı imalat yöntemleri tercih edilmekte olup, bu imalat yöntemlerinde işleme parametreleri optimizasyonu gereksinimi devam etmektedir. Bu çalışmada, kalıp parçalarının imalatında yaygın olarak kullanılan DIN 1.2714 (56NiCrMoV7) sıcak iş takım çeliğinin tel erozyon ile işlemesinde (WEDM) yüzey pürüzlülüğü, kerf genişliği ve malzeme kaldırma oranı (MRR) için kesme parametrelerinin optimize edilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, Taguchi deney tasarımı esaslı ana kesim ve son kesim stratejisi uygulanarak WEDM deneyleri yapılmıştır. İşleme parametreleri olarak vurum süresi (Ton), vurum bekleme süresi (Toff) ve tabla ilerleme hızı (Ts) seçilmiştir. İşleme parametrelerin etki performans kriterleri üzerindeki etki düzeyleri varyans analizleriyle (ANOVA) araştırılmıştır. Pürüzlülük kontrol kriterleri (Ra ve Rz) açısından vurum süresi ve tabla ilerleme hızı arttıkça pürüzlülük değerlerinde artış gözlenmiştir. Son kesim işlemi ile Ra ve Rz için sırasıyla % 10,78 ve % 10,01'lik bir iyileşme sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Steels are a type of material frequently used in the automotive, construction, medical and aviation sectors due to their improvable mechanical properties. Changing their chemical composition or improving their structural behavior as a result of heat treatments is the main reason for their use in many applications. Especially in the mold industry, non-traditional machining methods are preferred in the production of parts with high hardness and complex geometries, and the need for optimization of processing parameters continues in these manufacturing methods. In this study, it was aimed to optimize the cutting parameters for surface roughness, kerf width and material removal rate (MRR) in wire discharge machining (WEDM) of DIN 1.2714 (56NiCrMoV7) hot work tool steel, which is widely used in the production of mold parts. For this purpose, WEDM experiments was conducted by applying the main cut and final cut strategy based on Taguchi experimental design. Pulse duration (Ton), pulse interval (Toff) and table feed rate (Ts) were selected as processing parameters. The effect levels of processing parameters on the performance criteria were investigated by variance analysis (ANOVA). In terms of roughness control criteria (Ra and Rz), an increase in roughness values was observed as the impact time and table feed speed increased. With the final cut process, an improvement of 10,78% and 10,01% was achieved for Ra and Rz, respectively.