Farklı yöntemlerle üretilen hafif geopolimer harçların fiziksel ve mekanik özelliklerinin araştırılması
Investigation of physical and mechanical properties of lightweight geopolymer mortars produced with different methods
  1. Tez No: 921522
  2. Yazar: LÜTFİ YILMAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde teknolojinin hızlı gelişimi ve dünya nüfusunun hızla artması, sınırlı doğal kaynakların tükenmesini hızlandırırken çevre kirliliğini de artırmaktadır. Bu bağlamda, tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de çevre dostu ve sürdürülebilir alternatif malzemelerin üretimi ve kullanımı büyük önem taşımaktadır. Geleneksel portland çimentosuna kıyasla daha düşük karbon salınımına sahip geopolimer betonların üretimi, son yıllarda giderek artan bir öneme sahiptir. Bu çalışmada, sodyum hidroksit (SH) ve potasyum hidroksit (PH) kullanımının geopolimer betonların fiziksel ve mekanik özelliklerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, aynı molariteye sahip iki farklı alkali çözelti (sodyum hidroksit (SH) ve sodyum silikat (SS), potasyum hidroksit (PH) ve potasyum silikat (PS)) kullanılarak, benzer silikat/hidroksit oranları (SS/SH ve PS/PH) ile hazırlanan harç numuneleriyle üretilen betonların fiziksel ve mekanik özelliklerindeki değişimler değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında 8 farklı grup numune hazırlanmıştır. Üretilen geopolimer beton numuneleri döküm sonrası 24 saat boyunca 70°C'de etüvde bekletilmiş, ardından 7, 28 ve 56 gün boyunca 30°C'de kür uygulanarak eğilme ve basınç dayanımları ölçülmüştür. Buna ek olarak, 28 günlük kür süresini tamamlayan numuneler, 200°C, 400°C ve 800°C gibi yüksek sıcaklıklara maruz bırakılarak dayanımları değerlendirilmiştir. Ayrıca, 50-100 döngü donma-çözülme (D-Ç) testine tabi tutulan karışımların mekanik özellikleri de incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda, farklı aktivatörlerin geopolimer betonların mekanik özellikleri üzerinde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda, alkali çözelti oranları ve molarite değerlerinin geopolimer betonun mekanik performansı üzerinde belirleyici bir rol oynadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the rapid development of technology and the rapid increase in the world population accelerate the depletion of limited natural resources and increase environmental pollution. In this context, producing and using environmentally friendly and sustainable alternative materials are significant in the construction sector and all industries. The output of geopolymer concretes with lower carbon emissions compared to traditional Portland cement has become increasingly important in recent years. This study aimed to determine the effect of sodium hydroxide (SH) and potassium hydroxide (PH) on geopolymer concretes' physical and mechanical properties. In this direction, the changes in the physical and mechanical properties of concretes produced with mortar samples prepared with similar silicate/hydroxide ratios (SS/SH and PS/PH) using two different alkaline solutions with the same molarity (sodium hydroxide (SH) and sodium silicate (SS), potassium hydroxide (PH) and potassium silicate (PS)) were evaluated. Eight different groups of samples were prepared within the scope of the study. The produced geopolymer concrete samples were kept in an oven at 70°C for 24 hours after casting, then cured at 30°C for 7, 28, and 56 days to measure their flexural and compressive strengths. In addition, the samples that completed the 28-day curing period were subjected to high temperatures such as 200°C, 400°C, and 800°C to evaluate their strengths. In addition, the mechanical properties of the mixtures subjected to 50-100 freeze-thaw (F-T) tests were also examined. As a result of this study, it was observed that different activators were effective in determining the mechanical properties of geopolymer concretes. At the same time, it was determined that alkali solution ratios and molarity values play a decisive role in the mechanical performance of geopolymer concrete.