Bulanık yaklaşımlı kümeler
Fuzzy rough sets
  1. Tez No: 921527
  2. Yazar: SABAH M. YOUNS MOHAMMED ALSHKHLR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin giriş kısmıdır. Bu kısımda yapılan çalışmanın önemi ve bir literatür incelemesi sunulmuştur. İkinci bölümde bulanık kümeler, bulanık küme işlemleri ve yaklaşımlı kümeler hakkında ön bilgiler sunulmuştur. Üçüncü bölümde yaklaşımlı kümelerin bilgi sistemleri ile ilişkisi sunularak çıkarım yapma ve özellik indirgeme yöntemi üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde bulanık yaklaşımlı küme kavramı ve bu kavramlara dayanılarak ortaya atılan genel formlar ve ilişkileri ele alınmıştır. Beşinci bölümde ise tezin sonuçları genel hatlarıyla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is the introduction to the thesis. The importance of the study and a literature review are presented in this chapter. The second chapter presents preliminary information about fuzzy sets, fuzzy set operations and rough sets. The third chapter presents the relationship between rough sets and information systems, and focuses on inference and feature reduction methods. The fourth chapter discusses the concept of fuzzy rough sets and the general forms and relationships based on these concepts. The fifth chapter presents the results of the thesis in general terms.