Libyalı kadınlarda gestasyonel Diabetes mellitus'ta resistin ve bazı biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi
Assessment of resistin and some biochemical parameters in gestational Diabetes mellitus in libyan women
- Tez No: 921526
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARAİPEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Gestasyonel diyabetes mellitus (GDM) obstetrikte yaygın olarak görülen bir metabolik bozukluktur ve hamilelik komplikasyonları riskinin artmasıyla ilişkilidir. GDM, dünya genelinde gebeliklerin %9–25'ini etkilemekte olup, prevalansı anne yaşıyla birlikte artmaktadır. Bu durum, glukoz metabolizması sorunlarıyla bağlantılı olup, glukozüri, polihidramniyos, anormal fetal kilo artışı ve makrozomi gibi belirtiler göstermektedir. Bu çalışma, GDM'li kadınlarda proinflamatuar bir adipokin olan resistin ve diğer biyokimyasal parametrelerin rolünü incelemektedir. Çalışmaya, yaşları 18–41 arasında değişen toplam 90 kadın katılmıştır. Katılımcılar, 45 kadının GDM tanısı aldığı ve 45 kadının ise aynı yaş grubundaki sağlıklı kontrol grubu olarak kabul edildiği vaka-kontrol çalışması olarak ikiye ayrılmıştır. Resistin seviyeleri ELISA yöntemiyle, diğer değişkenler ise absorbans fotometri yöntemiyle değerlendirilmiştir. Sonuçlar, GDM'li kadınlarda kontrol grubuna kıyasla resistin, açlık kan şekeri (FBG): HbA1c, 2 saatlik kan şekeri (2hrBG): serum insülini, toplam kolesterol (TC): trigliserit (TG): LDL, VLDL ve vücut kitle indeksi (VKİ) seviyelerinde artış olduğunu, buna karşın HDL seviyelerinin azaldığını göstermiştir. Korelasyon matrisi, FBG ile 2 saatlik kan şekeri ve TC ile TG, LDL ve VLDL arasında pozitif bir korelasyon; HDL ile LDL arasında ise negatif bir korelasyon olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular, yüksek resistin, insülin, FBG, HbA1c seviyeleri ve iki saatlik glikoz tolerans bozukluğunun GDM'nin karakteristik özellikleri olduğunu ve bu durumun tanısal belirteçler olarak değerlendirilebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Gestational diabetes mellitus (GDM) is a common metabolic disorder in obstetrics, associated with an increased risk of pregnancy complications. GDM affects 9–25% of pregnancies globally, with prevalence rising alongside maternal age. The condition is linked to glucose metabolism issues, including glucosuria, polyhydramnios, abnormal fetal weight gain, and macrosomia. This study investigates the role of resistin, a proinflammatory adipokine, and other biochemical parameters in women with GDM. A toplam of 90 women, aged 18–41, participated in a case-control study, with 45 women diagnosed with GDM and 45 healthy controls of the same age group. Resistin levels were measured using the ELISA method, while other variables were assessed via absorbance photometry. Results indicated higher levels of resistin, fasting blood glucose (FBG): HbA1c, 2-hour blood glucose (2hrBG): serum insulin, toplam cholesterol (TC): triglycerides (TG): LDL, VLDL, and body mass index (VKİ) in women with GDM compared to controls. HDL levels were found to be lower in the GDM group. A correlation matrix showed positive correlations between FBG and 2hrBG, as well as TC and TG, LDL, and VLDL, with a negative correlation between HDL and LDL. These findings suggest that elevated resistin, insulin, FBG, HbA1c levels, and impaired glucose tolerance after two hours are characteristic features of GDM and may serve as diagnostic markers for this condition.