İçerik üretimi: Kısa videolardan uzun videolara Z kuşağının dönüşümü 'YouTube rewind örneği'
Content production: Transformation of generation Z from short videos to long videos 'YouTube rewind example'
- Tez No: 921533
- Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET HALE KÜNÜÇEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
İnternet çağının başlaması, iletişimde köklü ve devrimsel değişiklikler yaşanmasına neden olmuştur. İletişimin anlık ve çok yönlü hale gelmesi, zaman ve mekan sınırlarının ortadan kalkması, metin, ses, görüntü, video gibi farklı medya türlerinin bir arada kullanılabilmesi gibi özellikler kitle iletişiminin dönüşmesini sağlamıştır. Ortaya çıkan bu yeni iletişim dili, bireylerin ve toplumların farklı amaçlarla iletişim kurmasını sağlamıştır. Bunlardan arama motorları her türlü bilgiye ulaşımı sağlarken, sosyal medya platformları bireyler arasındaki sosyal bağları güçlendirmiştir. Gazete, televizyon, radyo gibi konvansiyonel medya araçları da internet ortamına uyum sağlayarak çevrimiçi platformlarda yerlerini almışlardır. Bu kapsamda videolar, video paylaşım siteleri aracalığıyla yeni iletişim diline katkı sağlayan ve iletişim biçimini değiştiren araçlardan biri haline gelmiştir. Videolar; gerçek olaylar, ürün ya da hizmetlerle ilgili bilgileri aktarmak için, etkileyici görsel ve işitsel unsurlar kullanarak izleyicilerle etkili bir iletişim kurmaktadır. Dünya genelinde önemli bir nüfus büyüklüğüne sahip olan Z kuşağı, iletişimden tüketime, siyasetten eğitime kadar birçok alanda değişimlere öncülük etmekte, geleceği şekillendirmekte önemli bir rol oynamaktadır. Teknolojiye olan yatkınları internet ortamına hakim olmalarını sağlamış, diğer kuşaklara göre dijital mecra kullanımlarını arttırmıştır. Bu kapsamda dijital mecralarda önemli bir yere sahip videoların, internet kullanıcıları tarafından hangi kriterlere göre seçilip izlendiği Z kuşağı üzerinden incelenecektir. YouTube, dünyada video içeriği bakımından en fazla videoya sahip platformdur. Z kuşağı da YouTube kullanıcıları arasında sayısal üstünlüğü sağlayan tek kitledir. 2019 yılında YouTube'da o yılın en beğenilen ve en çok izlenen videolarının derlendiği“Rewind”üzerinden video anlatım dili ve yapım süreci döküman analizi yöntemi ile incelenmiştir. Bu analizden çıkan sonuçlar yardımıyla, videolarda yapım sürecinde kullanılan ortak unsurlardan bir model önerisi sunulmuştur. YouTube'un izleyici kitlesinin en büyüğünü oluşturan Z kuşağının video izleme alışkanlıklarının saptanmak istendiği bu çalışmada, Z kuşağında bulunan 300 üniversite öğrencisine bu Rewind videoları izletilerek bir anket çalışması uygulanmış ve çıkan sonuçlar model önerisiyle karşılaştırılmıştır. İzleyicilerin YouTube'ta yer alan videoları izlerken hangi unsurlara dikkat ettikleri, neden o videoyu izledikleri gibi soruların cevaplarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The beginning of the internet age has led to radical and revolutionary changes in communication. Features such as the instantaneous and multi-directional nature of communication, the elimination of time and space constraints, and the ability to use different media types such as text, audio, image, and video together have transformed mass communication. This new communication language that emerged has enabled individuals and societies to communicate for different purposes. While search engines provide access to all kinds of information, social media platforms have strengthened social ties between individuals. Conventional media such as newspapers, television, and radio have also adapted to the internet environment and taken their place on online platforms. In this context, videos have become one of the tools that contribute to the new language of communication and change the form of communication through video sharing sites. Videos; establish effective communication with the audience by using impressive visual and audio elements to convey information about real events, products or services. Generation Z, which has a significant population size worldwide, is leading changes in many areas from communication to consumption, from politics to education, and plays an important role in shaping the future. Their technological aptitude has enabled them to dominate the internet environment and increased their use of digital media compared to other generations. In this context, the criteria by which videos, which have an important place in digital media, are selected and watched by internet users will be examined through Generation Z. YouTube is the platform with the most video content in the world. Generation Z is the only group that has a numerical advantage among YouTube users. In 2019, the video narrative language and production process were examined through the document analysis method on“Rewind”, which compiled the most liked and most watched videos of that year on YouTube. With the help of the results of this analysis, a model proposal was presented from the common elements used in the production process of the videos. In this study, which aims to determine the video watching habits of Generation Z, which constitutes the largest audience of YouTube, a survey was conducted by having 300 university students in Generation Z watch these Rewind videos and the results were compared with the model proposal. Answers to questions such as what the viewers pay attention to while watching videos on YouTube and why they watch that video were obtained.