Bilgi ve kayıt yönetimi (Bir sanayi işletmesinde bilgi ve kayıt sisteminin geliştirilmesine ilişkin model önerisi)
Information and record management (A proposed model relating to information and record system improvement in an industrial enterprise)
- Tez No: 92154
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SEÇİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
DOKTORA TEZ OZU BİLGİ VE KAYIT YÖNETİMİ (Bir Sanayi İşletmesinde Bilgi ve Kayıt Sisteminin Geliştirilmesine İlişkin Model Önerisi) Nuran Öztürk BAŞPINAR İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Değişen koşullar, yaşayabilmeleri için tüm örgütleri ellerindeki tüm kaynaklan etkin ve verimli kullanmaya zorlamaktadır. Bunlardan biri de bilgidir. Bu nedenle, günümüzde örgütlerin bilgi ve kayıt sistemine olan ihtiyacı giderek büyümektedir. Çünkü örgüt etkinliği ve verimliliği için doğru ve kullanılabilir bilgiye sahip olmanın önemi artmıştır. Son yıllarda bilgi teknolojisinde meydana gelen değişmeler bilgi ve kayıt sistemleri üzerinde çok olumlu sonuçların doğmasına yol açmıştır. Ancak bilgi ve kayıt sisteminden etkin bir şekilde yararlanabilmek için örgüt amaçları doğrultusunda doğru tasarlanmış bir bilgi ve kayıt sistemine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada yukarıda sözü edilen koşullarda bir sanayi işletmesi incelenmiş, örgütün yapısında ve bilgi teknolojisinde meydana gelen değişmelerin, iş yükünde, özellikle bilgi ve kayıt hacminde meydana gelen artışın, mevcut bilgi ve kayıt sistemi üzerinde oluşturduğu etkiler belirlenmiş ve bu etkiler sonucu ortaya çıkan eksiklikler ve/veya aksaklıklar tesbit edilerek uygulanabilir tedbirlerin alınmasına yardımcı olacak öneriler bir model yardımıyla ortaya konmuştur. Araştırmada kaynak tarama, görüşme ve gözlem teknikleri bir arada kullanılmıştır. Çalışma bilgi ve kayıt sistemlerini tasarlayacak veya geliştirecek işletmeler açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Variable conditions have compelled all organisations for living to use efficiently and productively all resources which they have. One of these resources is information for this reason, nowadays the necessity of these organisations for information and registration system has gradually become more important. Because the importance of having accura'te and handy information has increased for efficiency and productivity of organisations. In the last years the changes taking place in information technology result in very positive outcomes on information and registration systems. However there is a necessity for a information and registration system designed accurately in the direction of the organisation aims. In this study, an industry business has been examined carefully in the conditions mentioned above. The effects of the changes on organisation structure and information technology, the increase in the worlkload especially information and registration capasity on existing information and registration system have been determined and by establishing the defectiveness and troubles as a conclusion of these effects, the offers which will help for taking preventive practical measures have been put forth for consideration in the form of a model. In this study literature research, interview and observation techniques have been used together. The study has an importance for the business which will improve or design an information and registration systems. Ill