Ekonomik faaliyetlerde enformelleşme ve Türkiye'de enformel ekonomik faaliyetlerde çalışanlara yönelik sosyal politikalar -Eskişehir'deki seyyar satıcılar üzerine bir alan araştırması-
Informalization process in economical activities and social policies for workers who engage in these activities
- Tez No: 92155
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHTÜ ALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
DOKTORA TEZ OZU EKONOMiKFAALiYETl^RDEEWORMELLESMEVETURKiYE'DEENFORMEL EKONOMİK FAALİYETLERDE ÇALIŞANLARA YÖNELİK SOSYAL POLİTİKALAR -Eskişehir'deki Seyyar Satıcılar Üzerine Bir Alan Araştırması- Yener Şişman Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 1999 Danışman: Prof.Dr. Ömer Zühtü Al tan Günümüzde, Dünya'daki küreselleşme sürecinin de etkisiyle ekonomik faaliyetler enformelleşmektedir. Bu süreçte, Devletin görevi sosyal güvenlikten yoksun insanları sosyal politikalar ile korumaktır. Oysa ülkemizde, istihdam, ücretler, sosyal güvenlik ve çalışma koşulları ile ilgili düzenlemeler enformel ekonomik faaliyetleri göz önüne almadan planlanmaktadır. Bunun sonucunda ise, problemlerin çözümüne ilişkin şimdiye kadar hiçbir etkili çözüme ulaşılamamıştır. Bu çalışmanın amacı, enformel ekonomik faaliyetlere ilişkin varolan problemleri araştırmak ve bu problemler için dinamik çözüm önerileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, the trend for the economic activities are informal because of the heavy competition in the globalization process of the World. In this period, the duty of the state is to protect individuals who are lack of social securities, by the social policies. However, in our country, employment, wages, social security and the regulations about the working conditions have been planned without considering the informal economic activities. Therefore, no effective solutions have been obtained, until now. The purpose of this study is to examine the existing problems about the informal economic policies and suggest some dynamic solutions for these problems.