Karl Marx'ın emek kavramı ve siyaset felsefesinin ontolojik ve epistemolojik içermeleri
Ontological and epistemological implications of Karl Marx's conception of labor and political philosophy
- Tez No: 921543
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN GÖÇMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Emek kavramı insanlık tarihinde değişik evrelerde çeşitli yönelimlerde düşünülmüş ve anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Lakin özellikle modern yaşamın özünde ortaya çıkan ve sanayileşme hareketlerinin merkezinde olan emek kavramı, modern felsefenin üzerine oldukça düştüğü bir kavram haline gelmiştir. Modern düşüncenin pratik izdüşümlerini kapsayan emek kavramı, varlığını çağın kendi dinamiklerinde bulan ve tüm felsefeye temel kaynak oluşturan bir kavram olarak karşımıza çıkar. Bu kapsamda özellikle felsefe, yaşamın bizzat kendi özünde ortaya çıkan pratik edimlerin bir soruşturulmasını kapsıyorsa, bütün etkinlik sürecinin somutlaştığı temel bir kavram olarak emek kavramıyla yüzleşmek zorundadır. Nitekim öyle olmuştur, emek kavramının soruşturulduğu ve temellendirilmeye çalışıldığı bir düşünce sistemi olarak modern felsefe karşımıza çıkmaktadır. Modern filozoflar kendi felsefelerinde yaşamla pratik bir bağ kuracak somut bir kavram arayışını, modernliğin haletiruhiyesi olarak kendi bünyelerinde hep taşımışlardır. Bu bağlamda Karl Marx kendi düşünce dizgesini oluştururken, bu kavramın mahiyetini oldukça önemli görmüş, özellikle antik ve modern felsefe tarihi okumalarıyla perçinleyip, ekonomi politiğe dair eleştirisiyle, mevcut üretim ilişkilerindeki yerini ayırt etmeye çalışmıştır. Marx için emek kavramının merkezi önemi, mevcut toplumsal ilişkilerin özünde ortaya çıkan üretim ilişkilerinin toplamsal bütününü kapsamaktadır. Dolayısıyla emek kavramı aynı zamanda diğer somut kavramlarında soruşturulmasını bu tez kapsamında şart koşmaktadır. Başka bir deyişle bu tezin amacı, en nihayetinde emek v kavramının Marx kapsamında bir bütün olarak ele alındığını ve bunu yaparken de mevcut toplumsal ilişkilerin bu kavram çevresinde ne şekilde yapılandığını soruşturmayı içerir.
Özet (Çeviri)
The concept of labor has been contemplated and interpreted from various perspectives in different periods in human history. However, particularly in the context of modern life and as a central element of industrialization movements, labor has become a concept that modern philosophy has intensely engaged with. The concept of labor, encompassing the practical manifestations of modern thought, emerges as a notion rooted in the dynamics of its time and serving as a foundational source for philosophy as a whole. In this context, if philosophy involves the investigation of the practical actions arising from the essence of life itself, it must inevitably confront the concept of labor as the fundamental notion in which the entire process of activity materializes. Indeed, this has been the case, as modern philosophy presents itself as a system of thought that investigates and seeks to ground the concept of labor. Modern philosophers have consistently carried within their intellectual framework the search for a concrete concept that would establish a practical connection with life—an endeavor shaped by the spirit of modernity itself. In this context, Karl Marx regarded the nature of the concept of labor as profoundly significant in constructing of his philosophical views. He reinforced this importance through his readings of ancient and modern philosophical history and sought to discern its position within the existing relations of production, particularly through his critique of political economy. For Marx, the central significance of the concept of labor lies in its encompassing the entirety of production relations that emerge at the core of prevailing social vii relations. Therefore, the concept of labor requires the investigation of other concrete concepts within the framework of this thesis. In other words, the aim of this thesis is ultimately to examine how the concept of labor is addressed comprehensively within the framework of Marx's work, while simultaneously exploring how existing social relations are structured around this concept.