Matematik eğitimi alanında matematiksel modelleme ile ilgili tamamlanmış lisansüstü tezlerin tematik ve yöntemsel eğilimlerinin incelenmesi
Investigation of the thematic and methodological trends of completed graduate theses related to mathematical modeling in the field of mathematics education
  1. Tez No: 921596
  2. Yazar: SEMRA ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT PESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırmanın amacı matematik eğitimi alanında matematiksel modelleme ile ilgili tamamlanmış ulusal ve uluslararası yüksek lisans ve doktora tezlerinin tematik ve yöntemsel eğilimlerini belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış, model olarak ise durum çalışması benimsenmiştir. Araştırmanın amacı kapsamında 2013-2023 (Ekim ayı) yıllarını kapsayan matematik eğitimi ve öğretimi alanında Türkçe ve İngilizce olarak, YÖK Ulusal Tez Merkezi'nde ve ProQuest veri tabanında yayınlanan yüksek lisans ve doktora tezlerinden; matematiksel modellemeyi konu edinen toplam 197 tez Tez Değerlendirme Formu aracıyla incelenmiştir. Verilerin analizinde Mendeley Reference Manager, SPSS Statistics 26 paket programı ve VOSviewer programından yararlanılmıştır. Tematik analiz ve içerik analizi, bibliyometrik analizlerden alıntı analizi ve anahtar kelime analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; matematik eğitiminde matematiksel modelleme ile ilgili tezlerde özellikle 2019 yılında belirgin bir artışın olduğu, 2020 ve 2021 yıllarında ise tez sayılarının düştüğü ve 2022 yılında tekrar belirgin bir yükseliş yaşandığı görülmektedir. Türkiye'de matematik eğitiminde matematiksel modelleme üzerine yapılan çalışmaların büyük çoğunluğunun yüksek lisans seviyesinde olduğu, ABD ve Kanada'da ise doktora çalışmalarının daha yaygın olduğu tespit edilmiştir. İlgili araştırmalarda alanda en yüksek tez üreten üniversite yurt içinde Atatürk Üniversitesi, yurt dışında ise Columbia Üniversitesi'dir. Araştırmaların konularının dağılımına bakıldığında; en yaygın konu, 45 çalışmayla modelleme etkinlikleri geliştirme olduğu görülmüştür. Öğrenme alanlarının dağılımına bakıldığında en fazla çalışılan alan 58 tez ile“Sayılar ve İşlemler”konusudur. En çok kullanılan yöntem, %61,42 ile nitel araştırma olup en yaygın model, %59,39 oranıyla durum çalışmasıdır. Araştırmalarda kullanılan en yaygın örneklem türü, ortaokul öğrencilerinin olduğu belirlenmiştir. İçerik analizi tezlerde en sık kullanılan analiz türü olup, GeoGebra en sık kullanılan teknolojidir. Bu sonuçlar bağlamında paydaşlara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the thematic and methodological trends in national and international master's and doctoral theses on mathematical modeling in mathematics education. The study employs a qualitative research method with a case study design. Within the scope of the study, a total of 197 theses focusing on mathematical modeling, published in Turkish and English in the fields of mathematics education and instruction between 2013 and October 2023, were examined using the Thesis Evaluation Form. These theses were sourced from the Council of Higher Education National Thesis Center and ProQuest databases. Mendeley Reference Manager, SPSS Statistics 26 software package, and VOSviewer were utilized for data analysis. Thematic analysis and content analysis were conducted, along with bibliometric analyses such as citation analysis and keyword analysis.The results of the study indicate a significant increase in theses on mathematical modeling in 2019, a decline in 2020 and 2021, and a noticeable rise again in 2022. In Turkey, most studies on mathematical modeling are conducted at the master's level, whereas in the United States and Canada, doctoral-level studies are more common. Among the institutions, Atatürk University in Turkey and Columbia University abroad have produced the highest number of theses in this field. Regarding the distribution of topics, the most common subject is the development of modeling activities, appearing in 45 theses. In terms of learning areas, the most frequently studied topic is“Numbers and Operations”, featured in 58 theses. The most commonly used research method is qualitative research (61,42%), and the most prevalent model is case study (59,39%). The most frequently used sample group consists of middle school students. Content analysis is the most frequently applied analysis method, and GeoGebra stands out as the most commonly used technology. Based on these findings, recommendations are provided for stakeholders.