Ülkemiz kökenli makarnalık yerel buğday çeşitlerinden seçilen hatların agromorfolojik ve dane kalite özelliklerinin tanımlanması ve ıslah çalışmalarında değerlendirilmesi
Identification of agromorphological and grain quality characteristics and evaluation in breeding studies of durum wheat landraces originating from Türkiye
  1. Tez No: 921599
  2. Yazar: YEŞİM SILA TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER AKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma 2021-2022 ve 2023-2024 yılı yetiştirme dönemlerinde sırasıyla Antalya ve Konya koşullarında köy çeşitleri (farmer variety) olarak adlandırılan popülasyonlardan seçme (seleksiyon) ıslahı yöntemiyle geliştirilen makarnalık buğday (Triticum durum Desf.) hatlarının tarımsal, kalite ve besin içerikleri özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu kapsamda ilk olarak tek başak sıralarından elde edilen tohumlarının çoğaltılması ile geliştirilen hatların seçimi için Antalya koşullarında 2021-2022 yılında Augmented deneme desenine göre 4 standart çeşit (Burgos, Ovidio, Svevo ve Tirex) ile birlikte deneme kurulmuştur. Denemenin sonucunda ortalamalara göre erkenci ve geçci hatlar arasında en az 20 günlük bir değişim aralığı olduğu, bitki boyunun 60 cm ile 140 cm, bin dane ağırlığının 37 g ile 69 g, SDS sedimantasyonun 9.5 mL ile 26 mL, irmikte sarılık değerinin 17 ile 26 ve yaş gluten oranının %16 ile % değiştiği tespit edilmiştir. Özellikle yatmayan ve diğer tarımsal ve kalite özelliklerine göre öne çıkan 9 hat bir sonraki denemede test etmek amacıyla seçilmiştir. Seçilen bu hatların kış şartlarına da uyumunu test etmek için 7 standart çeşit (Ç1252, Eminbey, Enduro, Karam, Kızıltan91, Leonardo ve Ovidio) ile birlikte 2023-2024 sezonunda Ilgın/Konya şartlarında tesadüf bloklarına göre 3 tekrarlı deneme yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Antalya and Konya during 2021-2022 and 2023-2024 growing seasons, respectively. The aim of this study was to (a) compare the performance of durum wheat (Triticum durum Desf.) lines, developed through the selection breeding method from landraces, which were grown in periods when chemical inputs were not used for thousands of years across all regions of our country, with standard varieties that are widely cultivated in Turkey, for agronomical, quality and nutritional content, and (b) to identify new candidate varieties or breeding materials that can be used in breeding programs. In this context, in 2021-2022, a trial was conducted in Antalya according to an Augmented experimental design, along with 4 standard varieties (cvs. Burgos, Ovidio, Svevo, and Tirex) to select lines obtained by multiplying the seeds collected from individual spike rows. In this trial, traits such as spike color, spike length, days to heading, plant height, lodging, plant maturity, thousand kernel weight, SDS sedimentation value, durum wheat semolina color (b), wet gluten ratio, and gluten index were examined. Based on the data obtained, it was determined that the durum wheat genotypes showed a wide variation in all characteristics. To illustrate the range of variation: according to the variance analysis performed on the augmented experimental design, the adjusted means showed a variation of at least 20 days between early and late heading lines, with plant height ranging from 60 cm to 140 cm, thousand grain weight ranging from 37 g to 69 g, SDS sedimentation ranging from 9.5 mL to 26 mL, semolina color ranging from 17 to 26, and wet gluten ratio varying from 16% to %. Specifically, nine lines were prominent in terms of non-lodging and other agricultural and quality characteristics were selected for testing in the next trial. To test the winter adaptation of these selected lines, an experiment was conducted in Ilgın/Konya conditions during the 2023-2024 growing season using 7 standard varieties (Ç1252, Eminbey, Enduro, Karam, Kızıltan91, Leonardo, and Ovidio), in randomized complete blocks with three replications. In addition to the agricultural and quality traits examined in the first trial, macro/micro minerals and vitamin B compounds were also studied to determine the nutritional content of these lines.