Yaşam döngüsüne bağlı olarak geleneksel konutta oda ve stüdyo tipi daire ilişkisi
The asocciation between traditional housing room based on life style and studio type housing
  1. Tez No: 921629
  2. Yazar: GENTIANA ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENNUR AKANSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Geleneksel Türk Konutlarındaki“oda”kavramı ile modern stüdyo tipi dairelerin mekânsal organizasyonu, işlevselliği ve kullanıcı deneyimi arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Geleneksel Türk konutları, geniş aile yapısına uygun, çok yönlü bir yaşam alanı olarak tasarlanan odalar etrafında şekillenirken, stüdyo daireler modern kent yaşamının getirdiği ihtiyaçlara yanıt veren kompakt mekânlar sunmaktadır. Çalışma, bu iki konut tipolojisi arasındaki benzerlik ve farklılıkları mekân tasarım ilkeleri, sosyal ihtiyaçlar ve işlevsel düzenlemeler açısından karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Geleneksel Türk konutlarında oda, hem gündelik yaşam hem de özel alan işlevlerini bir arada barındıran, esnek kullanım özelliklerine sahip bir mekân olarak öne çıkmaktadır. Odalar, kullanıcıların oturma, dinlenme, yemek yeme ve uyuma gibi temel gereksinimlerini karşılayacak şekilde düzenlenmiştir. Buna karşılık, modern stüdyo tipi daireler, yoğun kentleşme ve bireysel yaşam tarzlarının etkisiyle, minimal alanlarda maksimum işlevsellik sağlayacak biçimde tasarlanmıştır. Bu bağlamda, stüdyo daireler de tıpkı geleneksel odalar gibi birden fazla işlevi bir arada sunabilen kompakt yaşam birimleri olarak değerlendirilebilir. Araştırma, literatür taraması ve örnek incelemeler yoluyla her iki konut tipinin mekânsal organizasyonlarını, kullanıcı ihtiyaçlarına yanıt verme biçimlerini ve tasarım kriterlerini incelemektedir. Geleneksel konutlardan stüdyo dairelere geçiş sürecinde kültürel mirasın modern çözümler üzerindeki etkileri ele alınmış, mekân tasarımında sürdürülebilirlik ve işlevselliğin rolü vurgulanmıştır. Sonuç olarak, Geleneksel Türk Konutlarındaki odaların tarihsel birikimi ile modern stüdyo dairelerin mekânsal kurgusu arasında güçlü bir bağ olduğu, her iki tipolojinin de zamanın ihtiyaçlarına yanıt veren kullanıcı merkezli tasarım anlayışını yansıttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between the concept of the“room”in traditional Turkish houses and the spatial organization, functionality, and user experience of modern studio apartments. Traditional Turkish houses are shaped around rooms designed as versatile living spaces suitable for extended family structures, while studio apartments offer compact spaces that address the needs of modern urban living. The study aims to compare the similarities and differences between these two housing typologies in terms of spatial design principles, social needs, and functional arrangements. In traditional Turkish houses, the room stands out as a space with flexible usage features, accommodating both daily living and private functions. The rooms are organized to meet the basic needs of the users, such as sitting, resting, eating, and sleeping. In contrast, modern studio apartments are designed to provide maximum functionality in minimal spaces, influenced by intense urbanization and individual lifestyles. In this context, studio apartments can also be seen as compact living units capable of offering multiple functions, just like traditional rooms. Through literature review and case studies, the research examines the spatial organizations, responses to user needs, and design criteria of both housing types. The effects of cultural heritage on modern solutions during the transition from traditional houses to studio apartments are discussed, and the role of sustainability and functionality in spatial design is emphasized. As a result, it is determined that there is a strong connection between the historical accumulation of rooms in traditional Turkish houses and the spatial configuration of modern studio apartments, with both typologies reflecting a user-centered design approach that responds to the needs of the time.