Temel tasarım eğitiminin mimarlık öğrencilerinin algılarına etkisi: 7.sanat üzerinden değerlendirme
The effect of basic design education on perceptions of architecture students: 7th evaluation through art
- Tez No: 921639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KISA OVALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Mimarlık, disiplinler arası bir meslek dalı olup, mühendislik, teknoloji ve bilişim gibi bilimsel alanların yanı sıra sanatla doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle mimarlık eğitimi içinde teknik derslerin yanı sıra estetik ve tasarım birlikteliğini konu edinen temel tasarım dersleri yer almaktadır. Mimarlık öğrencilerinin sahip olması gereken görsel algı kuramı bilgilerinin en üst düzeye çıkarılması formel eğitim içinde temel tasarım ve Gestalt algı kuramı eğitimiyle gerçekleştirilebilmektedir. Öğrenciler temel tasarım eğitimi süresince edindikleri tasarım bilgilerini görsel düşünme yetileri ve deneyimleri üzerinden yeniden sorgulamakta ve bireysel tasarım dillerinde kullanacakları bilişsel şemaları yeniden yapılandırmaktadır. Bu çalışmada, Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 2022-2023 akademik yılı bahar döneminde temel tasarım ı dersinde dönem ödevi olarak ders yürütücüleri tarafından belirlenen“Parazit”filmi üzerinden sinema ve mimarlık ilişkisi incelenmektedir. Beş bölümden oluşan tez çalışmasının birinci bölümü, çalışmanın amacı kapsamı ve yöntemini içermektedir. İkinci bölümde sinema ve mimarlık ilişkisi kullanılan ortak ve benzer teknikler üzerinden literatür çalışması yapılmıştır. Kaynak taramasında ulaşılan görüş, yorum ve bilgiler konu bütünlüğü bozulmadan kitap, makale, tez çalışmaları ve ilgili görseller analiz edilerek kullanılmıştır. Üçüncü bölümde mimarlık eğitimin tarihçesi ve mimarlık eğitiminde öğretilen temel tasarım öge,ilke ve Gestalt algı kuramına ilişkin bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde tez kapsamında seçilen parazit filmi anlatılmış ardından öğrencilerin parazit filminde gördükleri temel tasarım öge,ilke ve gestalt algı kuramı ilkeleri tablo olarak değerlendirilmiştir. Temel tasarım öge, ilke ve gestalt algı kuramı ilkelerinden hangilerinin daha çok kullanıldığının tespiti betimleyici analiz ile gerçekleştirilmiştir. Beşinci bölüm sonuç bölümü olup, temel tasarım eğitimine sinema mimarlık arakesitinde Temel Tasarım Öge, İlke ve Gestalt Algı Kuramının etkileri ve sonuçları tartışmaya sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Architecture is an interdisciplinary profession, directly linked to art as well as scientific fields like engineering, technology, and informatics. Consequently, architectural education includes fundamental design courses that explore the integration of aesthetics and design alongside technical subjects. Maximizing architecture students' knowledge of visual perception theory can be achieved within formal education through fundamental design and Gestalt perception theory training. During fundamental design education, students continuously re-evaluate the design knowledge they acquire through their visual thinking skills and experiences, reconstructing the cognitive schemas they will use in their individual design languages. In this study, the relationship between cinema and architecture is examined through the film Parasite, chosen by the course instructors as the term project for the spring semester of the 2022-2023 academic year at Trakya University's Faculty of Architecture, Department of Architecture. The thesis comprises five chapters. The first chapter covers the purpose, scope, and methodology of the study. In the second chapter, a literature review on the relationship between cinema and architecture is conducted, focusing on shared and similar techniques. Views, interpretations, and information found in the literature are analyzed and used cohesively by referencing books, articles, theses, and relevant visuals, without compromising the unity of the topic. The third chapter provides information on the history of architectural education, the fundamental design elements and principles taught within it, and an introduction to Gestalt perception theory. In the fourth chapter, the selected film Parasite is described, followed by an evaluation of the fundamental design elements and principles that the students identified in the film, presented in tabular format. A descriptive analysis is conducted to determine which fundamental design elements and principles are used most frequently. The fifth chapter is the conclusion, where the effects and outcomes of integrating fundamental design elements, principles, and Gestalt perception theory into fundamental design education at the intersection of cinema and architecture are discussed.