Aile işletmelerinde büyüme süreci
Growth process in family businesses
  1. Tez No: 92167
  2. Yazar: CEMİL ULUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAN ÖZ-ALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
DOKTORA TEZ OZU AİLE İŞLETMELERİNDE BÜYÜME SÜRECİ Cemil ULUKAN İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 1999 Danışman: Prof Dr. Şan ÖZ-ALP Bu çalışma, önemi kabul edilmesine karşılık literatürde yeterince kapsamlı bir biçimde incelenmemiş iki temel konu üzerine kuruludur: aile işletmeleri ve büyüme. Aile ve iş ilişkilerinin iç içeliği, aile işletmelerinde farklı özellikleri, bir takım üstünlükleri ve sakıncaları ortaya çıkarmakta, bu işletmelerin yönetim tarzları, örgüt içi ilişkileri, konulara yaklaşımları, diğer işletmelere göre önemli farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle tüm işletmeleri kapsayan yönetim kuramlarının aile işletmelerine uygulanmasında sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu kuramların başarıyla uygulanması, aile işletmelerinin iç yapılan, temel nitelikleri ve dinamiklerinin anlaşılmasına bağlıdır. Büyüme bir değişim süreci olup yönetilmesi işletmenin geleceği açısından kritik özellik gösterir. Geçmiş yıllarda daha çok matematiksel formüllerle ifade edilemeye çalışılan büyüme süreci bugün daha çok örgütsel değişimin bir öğesi olarak, işletmelerin stratejik hedefleri açısından ele alınmaktadır. Günümüzün artan rekabet ortamında sağlıklı bir büyüme sürecinin elde edilmesi ve sürdürülmesi, işletmelerin tepe yönetimlerinin en önemli sorumlulukları arasındadır. Büyümeyle gelen yeni ve karmaşık örgütsel yapıyı yönetmek yöneticiler için oldukça zor bir görev olmaktadır. Bu nedenle büyüme olgusunu anlamak ve sağlıklı bir büyüme sürecinin koşullarını belirlemek günümüzde oldukça önemli bir araştırma konusu olmaktadır. Kendilerine özgü bir yapı ve işleyişe sahip olan aile işletmelerindeki büyüme sürecinin nasıl şekillendiğini ortaya koymak üzere önce ilgili literatür taranmış, ardından bir soru formu hazırlanarak, Eskişehir'deki aile işletmelerinde çalışan aile üyesi ve profesyonel yöneticilerle yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen bilgiler, Türk aile işletmelerinin kendine özgü bir takım nitelikleri, farklı öncelikleri ve sorunları olduğunu, büyüme sürecinin de bu niteliklere bağlı olarak şekillendiğini göstermektedir. ıı A
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GROWTH PROCESS IN FAMILY BUSINESSES Cemil ULUKAN Business Administration Dept. Anadolu University, Institute of Social Sciences, January 1999 Advisor: Prof. Dr. Şan ÖZ-ALP The study is built on two subjects: family businesses and growth. Interception of family and business systems bring about some exclusive characteristics, advantages and drawbacks. These companies are unique in terms of their management styles, organizational relationships, and approaches toward different issues. Hence, several organizational and managerial problems occur when traditional management approaches are applied directly to them. Successful applications of policies and strategies require a good understanding of internal structures, underlining characteristics and dynamics of family businesses. Growth is a change process, and managing growth effectively has a big impact on any firm's future well being. In earlier decades, growth process was seen an issue which can be stated and taught in mostly mathematical formulas. Today, realizing its several dimensions, it is taken as an element of organizational change in terms of a firm's strategic goals. Seizing and implementing a sustainable growth process is one of executives' important responsibilities among others. Moreover, it is a challenging job for managers to cope with complex organizational structure associated with growth. Exploring and defining the conditions and needs of a healthy growth process, therefore, becomes an important research topic. After searching the literature on family businesses and growth, a questionnaire was designed, and then applied face to face to family member top managers and professional managers to explore how growth process was shaped in family businesses. Findings suggest that Turkish family businesses have unique characteristics, needs, priorities and problems, different from Western counterparts; and growth process takes shapes under their unique conditions. in A