Muhasebe iletişimi ve muhasebe iletişim teknolojisi _CAMİŞ Ambalaj Sanayii A.Ş. Eskişehir fabrikasında bir uygulama
Accounting communication and accounting communication technology -An application to CAMİŞ Packaging Industry Co., Eskişehir
- Tez No: 92166
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Muhasebe, işletmelerde faaliyetler sonucu oluşan fînansal nitelikteki bilgileri toplayan, işleyen ve elde edilen sonuçları işletme içi ve dışındaki kişi ve kurumlara ileten bir bilgi sistemidir. Muhasebe bilgileri işletme ile ilgiü kararlar almak durumunda olan kişilere iletilmezse, muhasebenin varlığının bir anlamı olmayacak ve muhasebe işlevleri tam olarak yerine getirilmeyecektir. İşletme ile ilgili en önemli taraf yönetim olduğu için Özellikle yönetimin işletme ile ilgili doğru kararlar alabilmesi ve gelecek ile ilgili planlama yapabilmesi gerekli olan güvenilir bilgileri elde etmesine bağlıdır. Muhasebe iletişimi bilginin toplanmasını, işlenmesini, iletilecek bilginin seçimini ve bilginin iletilmesini içeren geniş bir süreçtir. İletilecek olan bilgi kullanıcılar için gerekli, önemli ve zamanlı olmalıdır. Muhasebe bilgilerini iletecek kişi olarak muhasebeci sözlü, yazılı ve elektronik bilgi iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Bu nedenle muhasebecinin meslek öncesi almış olduğu eğitim çok önemlidir. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler muhasebe üetişimini olumlu yönde etkilemiştir. Muhasebe bilgi akışının çok yoğun olması ve el ile yürütülen tüm işlemlerin bilgisayarlı ortamda da yapılabilmesi sebebiyle tüm muhasebe işlemlerinde bilgi teknolojileri kullamlmaya başlamıştır. Muhasebede bilgi teknolojilerinin kullanılması bilginin çok hızlı bir şekilde işlenmesini, iletişim hızının çok yüksek olmasını sağlamış ve kurulan iletişim ağları ile bilgi iletişim mesafesi genişlemiştir. Bu, aynı zamanda yönetimin karar alma sürecini hızlandıran ve çok daha güvenilir kararlar alınmasını sağlayan bir ortam yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
Accounting is an information system, which after collecting and processing financial data for business activities, transfers the processed information to the individuals and/or agencies of the relevant business and other related associations. If the gained accounting information is not provided to the responsible decision-makers, existence of such an accounting scheme will not mean much, and thus leading to the lack of exact processability of the accounting task. Since the main part of the accounting organisation is its administration, particularly the capabilities of the administration for effective decision-making and for future planning will, inevitably, be dependent upon the provision of reliable information flow to that administration. Accounting communication is a collection of extensive number of stages consisting of collecting, processing and selecting the information to be transmitted, and the transfer of that information. The transferable information must be critical, fundamental and timely in favour of its users. The accountant who is responsible for the communication should be capable of effective oral, written and electronic communication skills. Therefore, the accountant's previous education is very important. The current stage of the development in both the information - and the communication - technologies, have had a positive impact on accounting communication. The use of information technologies in all accounting processes have expanded due to the increased density of the flow of accounting information and to the possibility of conducting those processes that were once used to be managed by hand in computerised electronic media. Utilisation of the information technologies in accounting have provided the information to be processed and communicated very rapidly and that established communication networks have extended the distances arrivable for communication of the information. These improvements, have additionally provided on environment for the administration to make faster decisions and for more reliable decisions.