Pozitif olay paylaşımına yönelik destekleyici tepkiler ve ilişkisel iyilik hali: İlişkide otantikliğin düzenleyici rolü
Supportive responses to capitalization and relational well-being: The Moderating role of authenticity in relationships
  1. Tez No: 921687
  2. Yazar: HÜSNİYE ENDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE SOLMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Mevcut çalışma, pozitif olay paylaşımına yönelik destekleyici tepki vermeye ilişkin algı ile ilişkisel iyilik hali arasındaki ilişkide, evlilik ilişkisinde otantik olmanın düzenleyici rolünü ve pozitif olay paylaşımına yönelik destekleyici tepki almaya ilişkin algı ile ilişkisel iyilik hali arasındaki ilişkide, evlilik ilişkisinde partnerini otantik algılamanın düzenleyici rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada örneklem 363'ü kadın olmak üzere 18 yaş ve üzeri 407 evli bireyden oluşmaktadır. Bu çalışma kapsamında pozitif olay paylaşımına yönelik destekleyici tepkiler, ilişki doyumu, bağlanım ve ilişkide otantiklik ölçümü yapılmıştır ve çevrim içi olarak veri toplanmıştır. Çalışma verilerinin analizi için regresyon analizi ile birlikte, PROCESS Macro kullanılarak düzenleyicilik analizi yapılmıştır. Mevcut çalışmada ilişki doyumu ve bağlanım olmak üzere iki ilişkisel iyilik hali çıktı değişkeni için analizler ayrı bir şekilde yapılmıştır. Çalışma bulguları pozitif olay paylaşımında partnerden alınan destekleyici tepkilerin ilişki doyumu ve bağlanımla pozitif ve anlamlı bir ilişkisi olduğunu, partnere verilen destekleyici tepkilerin de aynı şekilde hem ilişki doyumu hem de bağlanım ile pozitif şekilde ilişkili olduğunu göstermiştir. Düzenleyicilik analizi sonuçlarına göre paylaşıma verilen tepkiler ve ilişki doyumu arasındaki ilişkide kişinin kendini ilişkide otantik algılamasının düzenleyici rolünün anlamlı olduğu görülmektedir. Öte yandan aynı ilişki bağlanım çıktısı ile tekrarlandığında, düzenleyicilik anlamlı bulunmamıştır. Paylaşımdan alınan destekleyici partner tepkileri ve ilişki doyumu arasındaki ilişkide partnerin ilişkide otantik algılanmasının düzenleyicilik etkisi anlamlı bulunmazken; bağlanım çıktısı kullanıldığında bu ilişkide partnerin ilişkide otantik olarak algılanmasının anlamlı bir düzenleyicilik rolü olduğu bulunmuştur. Mevcut çalışma, evlilik ilişkisinde pozitif olay paylaşımı sürecinde alınan ve verilen tepkilerin algılanma şeklinin pozitif ilişki çıktılarına etkisinde otantikliğin düzenleyici rolüne ilişkin bilgi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to examine the moderating role of being authentic in the relationship between the perception of receiving supportive responses to capitalization and relational well-being, and the moderating role of perceiving one's partner as authentic in the relationship between the perception of receiving supportive responses to capitalization and relational well-being. The study sample consists of 407 married individuals, 363 of whom were female, aged 18 and over. In this study, supportive responses to capitalization, relationship satisfaction, commitment, and authenticity in relationship were measured and data were collected online. Moderation analysis was conducted using PROCESS Macro together with regression analysis to analyze the study data. Within the scope of the current study, analyzes were conducted separately for two relational well-being outcome variables, relationship satisfaction and commitment. The study findings showed that supportive reactions received from the partner during capitalization were positively and significantly related to relationship satisfaction and commitment, and supportive responses given to the partner were also positively related to both relationship satisfaction and commitment. According to the results of the moderation analysis, it was seen that the moderating role of the person's perception of himself/herself as authentic in the relationship was significant in the relationship between the responses given to sharing and relationship satisfaction. On the other hand, no significance was found when the same relationship was repeated with the commitment output. While the moderating effect of the partner's perception of himself/herself as authentic in the relationship was not found to be significant in the relationship between the supportive partner responses received from sharing and relationship satisfaction; when the commitment output was used, it was found that the partner's perception of being authentic in the relationship had a significant moderating role. The current study provides information about the moderating role of authenticity in the effect of the perception of the responses received and given during the process of capitalization in the marital relationship on positive relationship outcomes.