Pakistan'dan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne işgücü göçü: Nedenler ve zorluklar
Labor migration from Pakistan to Saudi Arabia and the United Arab Emirates: Causes and challenges
- Tez No: 921689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÖZKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
1970'lerden bu yana Pakistanlı işçi göçmenler, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin işgücü piyasalarında önemli bir yer edinmiştir. Bu tez, Pakistan'dan Suudi Arabistan ve BAE'ye işgücü göçünün tarihsel arka planını incelemekte ve 2015-2023 yılları arasındaki göç eğilimlerine odaklanmaktadır. Pakistanlılar, yoksulluk ve işsizlik gibi itici faktörler ve hedef ülkelerdeki iş fırsatları ve daha yüksek gelirler gibi çekici faktörler nedeniyle bu ülkelere çekilmektedir. Bu tez, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Pakistanlı işçi göçmenlerin karşılaştıkları zorlukları, özellikle işe alım uygulamaları ve kurumsal düzenlemeler bağlamında incelemektedir. Bu, iki Körfez ülkesindeki işçilerin deneyimlerini analiz ederek işçi göçü politikalarını değerlendiren nitel bir araştırmadır. Pakistanlı işçilerin Suudi Arabistan ve BAE'ye göçü, Çift İşgücü Piyasası perspektifi, Kurumsal Ağ Teorisi ve NeoKlasik Ekonomi Teorisi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Kurumsal Ağ Teorisi, uluslararası iş gücü göçünün düzenlenmesinde kilit kurumların rolünü açıklar. Ayrıca, iş bulmak için göç etmek, daha iyi bir gelecek ve yaşam standardı elde etmek amacıyla bireylerin rasyonel bir kararının sonucudur. Araştırma bulguları, Suudi Arabistan ve BAE'nin işçi alım mekanizmalarında sistematik eksiklikler olduğunu ve bunun Pakistanlıların bu ülkelerde yaşamasını ve çalışmasını zorlaştırdığını ortaya koymaktadır. Özellikle kafala sistemi, modern kölelik olarak nitelendirilen bu sistem, işçilerin hareket özgürlüğünü ve mesleki gelişimini sınırlamaktadır. Geçicilik, pasaportların alıkonulması, ücretlerin gecikmesi veya ödenmemesi, sosyal ayrımcılık, dil engelleri, iş değişikliği, ve zorlu çalışma koşulları, Pakistanlı işçi göçmenlerin Suudi Arabistan ve BAE'de karşılaştıkları başlıca sorunlardır. Çalışma ayrıca, her iki ülkede işçi göçmenlerin sosyo-ekonomik politikalarının iyileştirilmesi gerektiğini ve Pakistanlı vatandaşlara haklarını koruma konusunda farkındalık kazandırılmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Pakistani labor migrants have played a significant role in the labor markets of Saudi Arabia and the UAE since the 1970s. This study describes the historical background of Pakistani migration and focuses on the 2015-2023 migration trend from Pakistan to Saudi Arabia and the UAE. Numerous push and pull factors (poverty, unemployment in the home country, job opportunities, and better income in the destination countries) push Pakistani nationals to find jobs in Saudi Arabia and the UAE. However, this study explores the challenges faced by Pakistani labor migrants in Saudi Arabia and the UAE, focusing on recruitment practices and institutional arrangements. This is qualitative research designed on the analysis of laborers' experience in both Gulf countries through analyzing their labor migration policies. The influx of Pakistani labor migration to Saudi Arabia and UAE has been evaluated through the Dual Labor Market perspective, Institutional Network theory, and Neo-Classical Economic theory. Institutional Network theory defines the role of key institutions in regulating international labor migration. Further, migration in search of labor is also a rational individual decision to acquire a good future and better living standards. Findings reveal that there are systematic gaps in Saudi Arabia and UAE's recruitment mechanisms which make it difficult for Pakistani nationals to live and work there, mainly the kafala system. This system which is referred to as modern slavery limits workers' mobility and professional growth. The temporariness, confiscation of passports, withheld and delayed wages, social segregation, language barriers, job substitution, and harsh working conditions are the main challenges faced by Pakistani labor migrants in Saudi Arabia and the UAE. The study further emphasizes improving the socio-economic policies for the labor migrant in both countries, along with giving awareness to Pakistani nationals about the protection of their rights.