Serviks kanseri taraması için başvuran bireylerin serviks kanseri bilgi ve risk düzeylerinin tarama sonuçları ve beslenme içeriği ile birlikte incelenmesi
Examination of cervical cancer knowledge and risk levels of individuals applying for cervical cancer screening together with screening results and nutritional content
  1. Tez No: 921690
  2. Yazar: AYŞE BALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN NEJAT KÜÇÜKDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, serviks kanseri taraması için başvuran bireylerin, serviks kanseri açısından bilgi ve risk düzeylerini belirlemek, beslenme alışkanlıklarını sorgulamak, tarama sonuçlarını değerlendirmek ve elde ettiğimiz bu veriler arasındaki ilişkileri incelemektir. Gereç-Yöntem: Araştırma, Düzce ili KETEM polikliniğinde gerçekleştirilen kesitsel tipte bir çalışmadır. Çalışmaya 01.12.2023-31.03.2024 tarihleri arasında serviks kanseri taraması için başvuran 268 birey dahil edilmiştir. Bireylerin sosyodemografik verileri, serviks kanseri bilgi ve risk düzeyleri, beslenme alışkanlıkları ve tarama sonuçları toplanmıştır. Veriler, anket formları ve tıbbi kayıtlar üzerinden elde edilmiştir. Toplanan veriler SPSS 23(Statistical Package for the Social Sciences, version 23) istatistik programı ile analiz edilmiştir. İstatistiksel anlamlılık“p”ile gösterilmiş ve p0,05). Katılımcıların çoğunluğu sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahiptir, tahıl, taze meyve-sebze ve süt ürünleri sık tüketilmektedir. Çalışmamızda bilgi düzeyleri ile beslenme içerikleri arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the knowledge and risk levels of individuals who applied for cervical cancer screening, to question their dietary habits, to evaluate their screening results and to examine the relationships between these data. Materials and Method: The study is a cross-sectional study conducted in KETEM polyclinic in Düzce province. The study included 268 individuals who applied for cervical cancer screening between 01.12.2023-31.03.2024 Sociodemographic data, cervical cancer knowledge and risk levels, dietary habits and screening results were collected. Data were obtained through questionnaire forms and medical records. The collected data were analysed with SPSS 23 (Statistical Package for the Social Sciences, version 23) statistical software. Statistical significance was indicated by“p”and p0.05). The majority of the participants had healthy eating habits and consumed cereals, fresh fruits and vegetables and dairy products frequently. In our study, no significant relationship was found between the level of knowledge and nutritional content (p>0.05).