Devrimin stili: 1970'lerde Türkiye'de devrimci sinemanın özellikleri
Style of the revolution: Characteristics of revolutionary cinema in the 1970s Türkiye
- Tez No: 921707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRRI SERHAT SERTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu araştırmanın konusu Türkiye'nin 1970'li yıllarında ortaya çıkan (ancak kökeni daha önceki yıllara dayandırılabilecek) devrimci sinema olarak nitelenen deneyim üzerinedir. Çalışma, Türkiye'nin sinema tarihi içerisindeki bu önemli deneyimi daha derinlikli biçimde anlamaya dönük bir çabadır. Bu anlamda sinemamızın 1970'li yıllarından devrimci sinema örneği olarak ele alınabilecek bir grup film araştırmaya örneklem olarak seçilmiş, filmlerin stilistik özellikleri anlatı, sinematografi, kurgu ve mizansen olmak üzere film stilinin dört kategorisi bağlamında inceleme konusu edilmiştir. Böylece biçim ve içerik yönlerinden ilgili filmleri“devrimci kılan”nitelikler, stilistik unsurların filmsel anlamın inşasında oynadığı roller, filmlerdeki ideolojik ve sınıfsal tavrın sinemasal unsurlara yansımaları, stile dair tercihlerin devrimci bir anlam yaratımında rol oynayıp oynamadığı ve oynuyorsa“nasıl”ı anlaşılmaya çalışılmıştır. Filmlerin stil özellikleri incelenirken ise çoğunlukla sinemetrik ölçüm yoluyla elde edilen verilerden faydalanılmış, filmlerin stilistik unsurları tablolar ve şekiller ışığında yorumlanmıştır. Araştırma kapsamında örneklem olarak belirlenen, devrimci sinema örneği olarak kabul edilen ve stilistik özellikleri incelenen filmler ise şunlardır: Arkadaş (Yılmaz Güney, 1974), Diyet (Lütfi Ö. Akad, 1974), Bir Gün Mutlaka (Bilge Olgaç, 1975), İzin (Temel Gürsu, 1975), Güneşli Bataklık (Süreyya Duru, 1977), Maden (Yavuz Özkan, 1978), Demir Yol/Fırtına İnsanları (Yavuz Özkan, 1979).
Özet (Çeviri)
This study focuses on the experiment of revolutionary cinema of the 1970's Türkiye (which could be dated even before). This study attempts to understand this seminal experience in the history of Turkish cinema in more depth. To this end, a corpus of films from the 1970s, which can be regarded as exemplars of revolutionary cinema, was selected as the basis for research. The stylistic attributes of these films will be examined within the fourfold typology of film style: narrative, cinematography, editing and mise- en-scène. Thus, the main question evolves around the following themes: the qualities that define the films as“revolutionary”, the roles of stylistic factors that shaped the meaning of the films, the reflection of ideological and class-based attitudes on cinematic aspects, and whether stylistic choices play a role in the creation of a revolutionary meaning, and if so,“how”. In examining the stylistic features of the films, mostly the data obtained through cinemetric measurement were utilized and so the stylistic features of the films were interpreted in the light of tables and shapes. The films, which were considered as examples of revolutionary cinema, in study as follows: Arkadaş (Friend, Yılmaz Güney, 1974), Diyet (Blood Money, Lütfi Ö. Akad, 1974), Bir Gün Mutlaka (Certainly One Day, Bilge Olgaç, 1975), İzin (Permission, Temel Gürsu, 1975), Güneşli Bataklık (Sun Over the Swamp, Süreyya Duru, 1977), Maden (The Mine, Yavuz Özkan, 1978), Demir Yol/Fırtına İnsanları (Railroad, Yavuz Özkan, 1979).