Türk Hukukunda ticaret şirketlerine ortak olması kanunla yasaklanan kişiler
Persons, deprived of associating themselves to companies by law in Turkish Law
- Tez No: 92171
- Danışmanlar: PROF. DR. AKAR ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRK HUKUKUNDA TİCARET ŞİRKETLERİNE ORTAK OLMASI KANUNLA YASAKLANAN KİŞİLER Gülseren HASPULLUKÇU İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1999 Danışman: Prof. Dr. Akar ÖCAL T.C. Anayasasının 48. maddesi uyarınca, herkes dilediği alanda çalışmak ve özel teşebbüsler kurmak hürriyetine sahiptir. Anayasanın 13. maddesinde ise bu hürriyetin Anayasanın özüne ve ruhuna uygun olarak, kanunlarla sınırlanabileceği belirtilmiştir. Bu maddeye dayanarak, bazı kişilerin bu hürriyeti, özellikle ticari hayatta rekabeti korumak, haksız rekabeti önlemek, kamu hizmetlerinin gereği gibi görülmesini ve çalışanların bağlı bulundukları kuruluşa sadakat yükümlülüklerini yerine getirip, görevlerini tarafsızlıkla yapmalarını sağlamak amacı ile sınırlanmıştır. Türk hukukunda, bu sınırlama kapsamında, bazı kişilerin ticaret şirketlerine ortak olmaları bazen tümüyle yasaklanmış bazen de sadece bazı şirketlere ortak olma yasaklanmıştır. Ortak olma yasağı, başta Türk Ticaret Kanunu olmak üzere kanunlarla ve yönetmeliklerle getirilmiştir. Ancak yoruma açık bir şekilde farklı başlıklar altında, dağınık olarak düzenlenmiştir. Bu çalışmada, sadece kanunlarda düzenlenmiş olan ortak olma yasağı incelenmiş, ilgili kanunda yer olmadığı halde, yönetmeliklerle getirilen yasaklar inceleme dışı bırakılmıştır. Ortak olma kavramı ve yasağımn niteliği belirlendikten sonra, yasağa tabi kişiler açısından kapsamı ve yaptırımları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PERSONS, DEPRIVED OF ASSOCIATING THEMSELVES TO COMPANIES BY LAW IN TURKISH LAW According to thi article 48 of the Turkish Republic constitution, everyone has the right to work in the field he/she desires, and to establish private enterprises. In the article 13 of the Constitution, it is stated that this freedom may be limited to laws in conformity with the essence and spirit of the Constitution. Backed by this article, especially in the commercial world, the freedom of some persons is limited with the aims of preserving competition and avoiding unfair competition, securing that public services are rendered properly and that employees fulfil their loyalty obligations to their companies and carry out their duties with impartiality. In Turkish Law, within the content of this limitation, some persons are deprived of associating themselves to a company completely, and sometimes only certain companies are prohibited from being associated. The prohibition of becoming associated has been introduced with laws and regulations, the Turkish Commercial Law to be the foremost. However it has been arrenged under different titles in a scattered form, open to interpretation. In this study, only the prohibition of becoming associated that is regulated in the laws has been examined, and prohibitions introduced with the regulations, although not found in the concerned, has been left out of scrutiny. After having determined the character of the prohibition of becoming associated, it's content and sactions are examined from the point of view of persons subject to the prohibition. m