İstikrar programlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of stabilization programmes
- Tez No: 92172
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN İSLATİNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İSTİKRAR PROGRAMLARININ KARŞILAŞTIRMALI ANALİZİ Metin YAVAŞ İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman: Yard. Doç. Dr. Hasan İSLATİNCE Türkiye ekonomisinin yakın tarihine baktığımızda zaman zaman ve neredeyse periyodik bunalımlar yaşandığım görmekteyiz. Bunalım dönemlerinden kurtulmak için alman önlemler de istikrar programlan olarak ifade edilmektedir. Bu bağlamda 1958, 1970, 1980, 1994 yıllarında uygulanan istikrar programlan çalışmamızın temel kapsamım oluşturmaktadır. Birinci bölümde ekonomik istikrar programlarının, yapılan hakkında bilgiler verilmiş ve dünyada uygulanan istikrar programlan incelenmiş, bir kaç uygulama örnek olarak alınmıştır. İkinci Bölümde Türkiye'de uygulanan istikrar programlan incelenmiştir. İnceleme 1958, 1970, 1980, 1994 programlannı kapsamaktadır. Programlann uygulanmasını gerektiren sebeplerin neler olduğu, programlann hangi önlemleri içerdiği, sonuçlannın nasıl olduğu sorularının cevaplan aranmıştır. Böylece yukanda sıraladığımız istikrar tedbirleri bütün olarak incelenmiş, aralannda karşılaştırmalı bir analiz yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When we look at the recent history of Turkish economy, sometimes we see that periodical crisis have observed. Measures which are taken in order to get rid of crisis times are expressed as stabilization programmes. Thus, stabilization programmes which were carried out in 1958, 1970, 1980 and 1994 are the basis of our study. In the first section, information about the structures of economical stabilization programmes was given and stabilization programmes carried out in the world was investigated and some applications were taken as an example. In the second section, stabilization programmes carried out in Turkey were investigated. Our study includes 1958, 1970, 1980, 1994 programmes. The answers of some questions such as, what the reasons of application of programmes are, which measures programmes contain and what the results are, were looked for. Thus, stabilization measures mentioned above were investigated as a whole, and a comparative analysis was tried to be done.