Aile hekimlerine başvuran hastalardaki malignite şüpheli cilt lezyonlarının yapay zeka ile değerlendirilmesi
Evaluation of suspicious malignant skin lesions in patients visiting family physicians using artificial intelligence
  1. Tez No: 921717
  2. Yazar: SELİN SENANUR KIDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı, aile hekimlerine başvuran hastalarda malignite şüphesi taşıyan cilt lezyonlarının yapay zeka araçları ile değerlendirilmesinin etkinliğini ve doğruluğunu inceleyerek, bu yöntemin birinci basamakta hasta yönlendirmelerinin sağlık hizmetlerinin daha etkin kullanımına katkısını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: 01.05.2024-31.01.2025 tarihleri arasında birinci basamağa başvuran ve cilt lezyonu şikayeti olan hastalardan malignite şüphesi taşıyan lezyonların fotoğrafları cep telefonu ile çekilerek 'AI Dermatologist' uygulaması ile değerlendirilecek, uzman dermatolog görüşleriyle karşılaştırılarak yapay zeka araçlarının birinci basamakta cilt malignitelerini değerlendirme etkinliği araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: The main purpose of this research is to examine the effectiveness and accuracy of the evaluation of skin lesions suspected of malignancy in patients applying to family physicians using artificial intelligence tools and to evaluate the contribution of this method to more effective use of health services in patient referrals in primary care. Methods: Between 01.05.2024 and 31.01.2025, photographs of lesions suspected of malignancy from patients who applied to primary care and complained of skin lesions will be taken with a mobile phone and evaluated with the 'AI Dermatologist' application. By comparing them with expert dermatologist opinions, the effectiveness of artificial intelligence tools in evaluating skin malignancies in primary care will be investigated.