Sorkun köyü çömlekçi killerinin döküm çamurlarında kullanımının araştırılması
The Research on the use of the Sorkun pottery clays in the slip casting bodies
- Tez No: 92178
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ SORKUN KÖYÜ ÇÖMLEKÇİ KİLLERİNİN DÖKÜM ÇAMURLARINDA KULLANIMININ ARAŞTIRILMASI Erdal ÇETİNTAŞ Seramik Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1999 Danışman: Yrd.Doç. Soner GENÇ Anadolu'da görsel zenginliğin ve kültürel mirasın yaşayan ürünleri olan el sanatları giderek azalmakta olup, korunmaya ve desteklenmeye ihtiyaç duymaktadır. Bu el sanatlarının en önemlilerinden biri de çömlekçiliktir. Kilden yapılan çömleklerin yerine günümüzde teknolojinin sunduğu değişik malzemeler kullanılmaya başlanmıştır. Bu yüzden çömlek yapımı eski önemini yitirmiştir. Yapılan çalışmada, Eskişehir ilinin Mihalıççık ilçesine bağlı Sorkun köyünde çömlek üretimi incelenmiş ve burada kullanılan killerin döküm çamurlarında kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Sorkun köyünde çömlek üretiminde kullanılan kırmızı ve yeşil killer üzerinde akışkanlık (Reolojik) deneyleri uygulanmıştır. Akışkanlık deneyinde soda, potasyum karbonat, baryum karbonat, kalsiyum karbonat, camsuyu, dolapix, ceramic-T kullanılmıştır. Bünyede Sorkun köyü killerinin de yer aldığı değişik çamur reçeteleri oluşturulmuş ve kırmızı pişme rengine sahip (1000 °C) döküm çamurları elde edilmiştir. Ayrıca kırmızı kilden (terra-sigillatta) astar hazırlanmış ve dökümü yapılmış formlar üzerinde kullanılmıştır. Bunun yanında üzerine kazıma dekorları ve renkli sırların uygulandığı çalışmalar da araştırmada yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
11! ABSTRACT The handcrafts that are the products of the Anatolian visual wealth and the cultural heritage, need to be protected and supported. The pottery is one of the most important handcrafts. Today, the different materials presented by technology have begun to be used instead of the pottors made of clays. Therefore, the potter forming has lost its old importance. In this study, the Sorkun potter production attached to the Mihalıççık Country of the Eskişehir Province was investigated and the use of the Sorkun Bottery clays in the slip casting was researched. In the direction of this aim, the rheological fluidity tests have been applied on the red and green clays used on Sorkun potter production. On the fluidity test; sodium carbonate, potassium carbonate, barium carbonate, sodium silicate, dolapin and ceramic-T were used. The different body receptures having Sorkun clays were prepared and the red bodies fired at 1000 C were obtained. Also, the engobe (terra-Sigillatta) made of the red clays was prepared and was applied to the forms casted. Along this study, the engraving decoration and the colered glazes were applied