Koordinasyon stratejisi açısından girişimci yönetimden profesyonel yönetime geçiş ve bir uygulama
The Transition from entrepreneurial management to professional management via coordination strategy and an application on a firm
- Tez No: 92177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY UZKESİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ KOORDİNASYON STRATEJİSİ AÇISINDAN GİRİŞİMCİ YÖNETİMDEN PROFESYONEL YÖNETİME GEÇİŞ VE BİR UYGULAMA ALİ OSMAN ÖZAYDEMİR işletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitiüsü, Kasım 1998 Bu tezde yapılacak olan çalışma işletmelerin girişimci yönetim tarzından profesyonel yönetim tarzına geçiş sürecini bir model bakış açısıyla incelemeye çalışacaktır. İşletmeleri bu geçişe zorlayan nedenler, girişimcilerin bu baskılara cevap veriş tarzları, geçişin aşamaları ve potansiyel zorluklar tezin inceleme alanı içinde yeralacaktır. Oluşturulacak kavramsal model işletmeleri bir koordinasyon mekanizması olarak ele alacak ve geçiş sürecini işletmelerin koordinasyon stratejilerinde yapacakları değişimler ile açıklayacaktır. Model, işletmeleri faaliyetlerinin sorumluluk devri ve bu faaliyetlerin kontrol edilişinin ölçütü arasında oluşacak bir koordinat sistemine yerleştirecek ve bu sistemde girişimci yönetimin ve profesyonel yönetimin bulunduğu noktalar analiz edilecektir. Tezin son bölümünde bir işletme örnek alınarak işletmenin kuruluşundan mevcut durumuna geliş süreci incelenecek ve bu süreçte yapılacak tespitler yardımıyla işletmenin kurulmuş olan kavramsal model çerçevesinde analizi ve yorumu yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE TRANSITION FROM ENTREPRENEURIAL MANAGEMENT TO PROFESSIONAL MANAGEMENT VIA COORDINATION STRATEGY AND AN APPLICATION ON A FIRM ALİ OSMAN ÖZAYDEMİR Business Administration The Social Science Institute of Anadolu University, November 1998 The study of this thesis is trying to explore the transition of firms from entrepreneurial management to prefessional management. The pressures on firms to make this transition, the responses of entrepreneurs to these pressures, the steps of transition and the difficulties of the transition process will be the subjects of the exploration. The conceptual model of the transition will assume firms as a coordination mechanism and will try to explain the process as a change in the coordination strategy of the firms. The model maps the activities of the firms on delegation and formal control dimensions and will locate the entrepreneurial and professional management on this base. The last part of the thesis contains a description of a firm from foundation through the current situation. By discussing on the significant behaviors of the firm, an analysis will be applied over the model frame. m