Laparoskopik kolesistektomi ameliyatlarında antiemetik verilme zamanının postoperatif bulantı kusma (POBK) üzerine etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of the timing of antiemetic administration on postoperative nausea and vomiting (PONV) in laparoscopic cholecystectomy surgeries
  1. Tez No: 921784
  2. Yazar: İBRAHİM KABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATLAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve amaç: Ameliyat sonrasında, ilk 24 saat içinde ortaya çıkan bulantı ve kusma“postoperatif bulantı kusma”(POBK) olarak adlandırılır. Bu durum birçok nedenden kaynaklanmaktadır. Günümüze kadar birçok antiemetik ilaç tedavisinin geliştirilmesine rağmen önemli bir problem olarak devam etmektedir. Cerrahi vakalarda POBK sıklığı %20-30 arasında değişmektedir. POBK açısından riskli hasta gruplarında (laparoskopi, şaşılık, kraniyotomi) ise bu sıklık %80'lere kadar çıkabilmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, laparoskopik kolesistektomi ameliyatı olan hastalara farklı zamanlarda intravenöz ondansetron vererek postoperatif bulantı-kusma üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya her iki cinsten, 18-65 yaş arasında, normal vücut ağırlığında ve ASA I-II risk grubundan elektif laparoskopik kolesistektomi planlanan 110 hasta alındı. Randomize iki gruba ayrılan hastalardan, 1. gruptaki hastalara indüksiyondan hemen sonra 5 dakika içinde 100 cc %0,9 NaCl içinde intravenöz ondansetron verildi. 2. gruptaki hastalara ise cerrahi bitip sütur atılırken 5 dakika içinde 100 cc %0,9 NaCl içinde intravenöz ondansetron verildi. Operasyon odasına alınan hastalara standart monitörizasyon yapıldı. Takip edildikleri klinikte 0-2, 2-6, 6-12 ve 12-24. saatlerde bulantı hissi Vizüel Analog Skala (VAS) ile değerlendirildi. Kusma ise Verbal Deskriptif Sınıflama (VDS) ile değerlendirildi. Bulgular: Gruplara göre olguların yaş, cinsiyet, BMI, ASA, APFEL skorları, ek hastalık varlığı, kurtarıcı ilaç kullanımı ve kurtarıcı ilacın veriliş süreleri istatistiksel olarak anlamlı fark göstermemektedir. Operasyon öncesi ilaç verilen hastaların 2-6 saat VDS skoru, operasyon sonrası ilaç verilen olgulara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük saptanmıştır (p=0,036; p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Nausea and vomiting occurring within the first 24 hours after surgery is called“postoperative nausea and vomiting”(PONV). This condition is caused by many reasons. Despite the development of many antiemetic drug treatments, it continues to be an important problem. The frequency of PONV in surgical cases varies between 20-30%. In patient groups at risk for POBC (laparoscopy, strabismus, craniotomy), this incidence can reach up to 80%. Materials and Methods: In our study, we aimed to investigate the effect of intravenous ondansetron at different times on postoperative nausea and vomiting in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy. The study included 110 patients of both sexes, between 18-65 years of age, with normal body weight and ASA I-II risk group, scheduled for elective laparoscopic cholecystectomy. Patients in group 1 were randomly divided into two groups and received intravenous ondansetron in 100 cc 0.9% NaCl within 5 minutes immediately after induction. Patients in the 2nd group received intravenous ondansetron in 100 cc 0.9% NaCl within 5 minutes after the end of surgery and while suturing. Standard monitoring was performed in the operation room. Nausea was evaluated with Visual Analog Scale (VAS) at 0-2, 2-6, 6-12 and 12-24 hours in the clinic where they were followed up. Vomiting was evaluated by Verbal Descriptive Classification (VDS). Results: Age, gender, BMI, ASA, APFEL scores, presence of comorbidities, use of rescue medication, and duration of rescue medication administration were not statistically significantly different between the groups. The 2-6 hour VDS score of the patients who received preoperative medication was found to be statistically significantly lower than the patients who received postoperative medication (p=0.036; p0.05).