İlköğretim matematik öğretmen adaylarının gerçek hayatla ilişkilendirme becerilerinin mikro öğretimle gelişimi
The development of prospective primary mathematics teachers' real-life connection skills through microteaching
- Tez No: 921810
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmada ilköğretim matematik öğretmen adaylarının matematiği gerçek hayatla ilişkilendirme becerilerinin mikro öğretim aracılığıyla gelişiminin incelenmesi ve mikro öğretim sürecindeki görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, nitel yaklaşım benimsenerek durum çalışması deseni kullanılmıştır ve katılımcılar bir devlet üniversitesinde üçüncü sınıfta öğrenim gören 40 ilköğretim matematik öğretmen adayından oluşmaktadır. Mikro öğretim süreci, 14 hafta boyunca teorik ve uygulamalı ders anlatımlarıyla yürütülmüş; adaylar ders planlarını hazırlayıp video kaydıyla anlatım yapmış, alınan dönütlerle planlarını revize ederek yeniden ders anlatımı gerçekleştirmiştir. Veri toplama araçları olarak öğretmen adaylarının hazırladığı ders planları, ders anlatım videoları ve görüşme formları kullanılmıştır. Çalışmada 1. mikro öğretim uygulaması sonrası, ikinci mikro öğretim uygulaması sonrası ve tüm süreç tamamlandıktan sonra olmak üzere 3 ayrı görüşme formu kullanılmıştır. Veriler betimsel ve içerik analizi teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Öğretmen adaylarının ders planları ve videolar analiz edilerek kullanılan gerçek hayat ilişkilendirmesi türleri, bağlamlar ve dersin hangi aşamalarında ilişkilendirme yapıldığı incelenmiştir. Görüşme formları öğretmen adaylarının gerçek hayatla ilişkilendirmeyi hangi amaçla yaptıklarını, hangi kaynaklardan faydalandıkları, süreçte yaşadıkları zorlukları, ikinci mikro öğretim uygulamasındaki değişiklikler, matematiğin hangi konularında gerçek hayatla bağlantı kurulabileceği, mesleğe başladıklarında gerçek hayat ilişkilendirmesini kullanıp kullanmayacakları ve mikro öğretimin bu beceriye katkıları gibi konular açısından incelenmiştir. Bu sayede adayların mikro öğretim süreci ve gerçek hayatla ilişkilendirme hakkındaki görüşleri de ortaya konmuştur. Mikro öğretim uygulamalarında en çok“Yiyecek ve İçecekler”ve“Doğa ve Çevre”bağlamları tercih edilmiş, ilişkilendirme türleri olarak“Klasik Kelime Problemleri”ve“Sözel Örnek Verme”ön plana çıkmıştır. Gerçek hayatla ilişkilendirme, dersin işlenişi ve ölçme-değerlendirme aşamalarında yoğun kullanılmış, giriş ve gözden geçirme aşamalarında ise daha az yer almıştır. Öğretmen adayları, matematiğin hayatımızdaki yerini göstermek için gerçek hayatla ilişkilendirmenin önemli olduğunu belirtmiş ve süreçte çevrimiçi ve yazılı kaynaklardan faydalandıklarını ancak uygun bağlam bulmada zorluk yaşadıklarını ifade etmişlerdir. Mikro öğretimin gerçek hayatla ilişkilendirme becerisini geliştirdiğini ve öğrencilerin ilgisini artırarak anlamlı öğrenmeye katkı sağladığını dile getiren adaylar, somut ve dijital materyaller kullanımını önermiş, konuya hâkimiyetin ve zamanın önemini vurgulamışlardır. Bununla birlikte, mikro öğretimin yorucu ve zaman alıcı bir süreç olduğunu da belirtmişlerdir. Sonuç olarak, bu araştırmada öğretmen adaylarının ders planı ve uygulamalarında gerçek hayatla ilişkilendirme yapabildikleri, mikro öğretim sürecinin bu becerinin gelişimine katkı sağladığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca, öğretmen adaylarının mikro öğretim sürecine ve matematiğin gerçek hayatla ilişkilendirilmesi konusunda olumlu görüşlerinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the development of primary school mathematics teacher candidates' real-life connection skills through microteaching and to determine their views on the microteaching process. In this study, a qualitative approach was adopted, and a case study design was used. The participants consist of 40 primary school mathematics teacher candidates studying in their third year at a state university. The microteaching process was carried out over 14 weeks with theoretical and practical lesson presentations. The candidates prepared lesson plans, taught using video recordings, and revised their plans based on the feedback they received, conducting the lessons again. The data collection tools used were lesson plans prepared by the teacher candidates, lesson presentation videos, and interview forms. In the study, three separate interview forms were used: one after the first microteaching application, one after the second microteaching application, and one after the entire process was completed. The data were analyzed using descriptive and content analysis techniques. The lesson plans and videos of the teacher candidates were analyzed to examine the types of real-life connections, contexts, and the stages of the lessons where the connections were made. The interview forms were analyzed in terms of the candidates' purposes for making real-life connections, the sources they used, the challenges they faced during the process, the changes in the second microteaching application, which topics in mathematics could be connected to real life, whether they would use real-life connections when they start their profession, and the contributions of microteaching to this skill. Thus, the candidates' views on the microteaching process and real-life connection were also revealed. In the microteaching applications, the most preferred contexts were“Food and Beverages”and“Nature and Environment,”and the most prominent types of connection were“Classic Word Problems”and“Giving Verbal Examples.”Real-life connection was most intensively used in the lesson delivery and assessment stages, while it was less used in the introduction and review stages. The teacher candidates stated that it was important to relate mathematics to real life in order to show its place in our lives, and they mentioned that they used online and written sources during the process but had difficulty finding appropriate contexts. The candidates who stated that microteaching developed their real-life connection skills and contributed to meaningful learning by increasing students' interest also suggested the use of concrete and digital materials and emphasized the importance of mastery of the subject and time management. However, they also mentioned that microteaching was an exhausting and time-consuming process. As a result, this study showed that the teacher candidates were able to make real-life connections in their lesson plans and applications, and the microteaching process contributed to the development of this skill. Additionally, it was found that the teacher candidates had positive views about the microteaching process and relating mathematics to real life.