Rus ve Türk dillerindeki dil terminolojisinin karşılaştırmalı analizi (İsmin gramer kategorileri üzerinde)
Comparative analysis of linguistic terminology in Russian and Turkic languages (On grammatical categories of the name)
- Tez No: 921811
- Danışmanlar: PROF. DR. FİRENGİZ PAŞAYEVA YUNUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Dilbilim de terimler önemli bir yer tutmaktadır. Her alanın kendine özgü bir terimi vardır. Örneğin, Tıp terimi, Spor terimi, Müzik terimi, Satranç terimi ya da Dilbilim terimi vb. Ancak dilbilim terimleri kendi arasında geniş ve kategorilere ayrılan bir terimdir. Örneğin, İsim terim, fiil terim, gramer terimi vb. Rus dilinde ve Türk dilinde kendi dillerine ait dilbilim terimleri bulunmaktadır. Ünlü dilbilimcilerin oluşturmuş olduğu bu terim sözlükler oluşturulan yüksek lisans çalışmasına ışık tutmuştur. Rus dilinde ve Türk dilinde Rusça-Türkçe, Türkçe- Rusça dilbilim terimleri sözlüğü kategorilerine özgü ayrılmış ve oluşturulmuş bir şekilde bulunmamaktadır. İş bu yüksek lisans çalışması Rusça- Türkçe isim dilbilim terimleri oluşturulmuştur. İsim dilbilim terimleri Rusça alfabetik sıralama ile yapılmış olup isim terimlerin karşılığı Türkçe olarak verilmiştir. İş bu yüksek lisans çalışması ile Rus dilinde ki ve Türk dilinde ki sözlük bilimdeki bu açık giderilmiş olup akademik çalışmalara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Terms have an important place in linguistics. Each field has its own unique term. For example, the term Medicine, the term Sports, the term Music, the term Chess or the term Linguistics, etc. However, linguistic terms is a broad and categorical term among themselves. For example, noun term, verb term, grammatical term etc. There are linguistic terms belonging to their own languages in the Russian language and the Turkish language. This term, which was created by famous linguists, shed light on the M.Sc. Thesis in which dictionaries were created. In the Russian and Turkish languages, the dictionary of Russian-Turkish, Turkish-Russian linguistic terms does not exist in a separate and created way. In this master's thesis, Russian-Turkish noun linguistics terms were created. The noun linguistic terms are made in Russian alphabetical order and the equivalents of the noun terms are given in Turkish. With this master's study, this gap in lexicography in the Russian language and in the Turkish language has been eliminated and will contribute to academic studies.