Lise matematik dersi sınav sorularının MATH taksonomisine ve öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
Analysis of high school mathematics course exam questions according to MATH taxonomy and teachers' opinions
  1. Tez No: 921809
  2. Yazar: NAZMİYE MURAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada lise matematik öğretmenlerinin hazırladıkları sınav sorularının MATH (The Mathematical Assessment Task Hierarchy) taksonomisi grup ve kategorilerine göre dağılımının incelenmesi ve lise matematik öğretmenlerinin sınav sorusu hazırlama süreçleri ile sürece ilişkin görüşlerinin ortaya koyulması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın verileri 2022-2023 eğitim öğretim senesinde Kars ili ve ilçelerindeki farklı liselerde görev yapan 20 matematik öğretmeninin hazırladığı matematik sınav kağıtlarında yer alan sorulardan ve öğretmenler ile yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiştir. Araştırma durum çalışması deseni türlerinden araçsal durum çalışması desenine göre tasarlanmıştır. Araştırma Kars ilinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki ortaöğretim kurumlarından İmam Hatip Lisesi, Fen Lisesi, Çok Programlı Lise, Mesleki ve Teknik Lise ve Anadolu Lisesi olmak üzere çeşitli okul türlerinde görev alan lise matematik öğretmenleriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubu seçilirken amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın ilk kısmının veri grubunu çeşitli liselerde görev yapan bu öğretmenlerin 2022-2023 yılında iki dönem boyunca kendilerinin hazırlayıp uyguladıkları 9. sınıflara ait 194 ve 10. sınıflara ait 166 soru olmak üzere toplam 360 sınav sorusu oluşturmaktadır. Araştırmanın ikinci kısmının araştırma grubu ise bu liselerde görev yapan 20 matematik öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmanın ilk kısmında lise matematik öğretmenlerinin hazırladıkları sınav sorularının MATH taksonomisi grup ve kategorilerine göre incelenmesi için doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Dokümanlardan elde edilen verilerin MATH taksonomisi grup ve kategorilerine göre betimsel olarak analizi yapılmıştır. Araştırmanın ikinci kısmında öğretmenlerin görüşme sorularına verdiği cevapların analizinde, hazırlanan 7 soruluk yarı yapılandırılmış görüşme sorularından her biri sorunun yapısına uygun olacak şekilde içerik analizi veya betimsel analize tabii tutulmuştur. Araştırmanın sonucunda hem 9. sınıf hem de 10. sınıf sınavlarında yer alan soruların çoğunlukla MATH taksonomisinin A grubunda ve A3 kategorisinde yer aldığı tespit edilmiştir. Ayrıca her iki sınıf düzeyine ait sınavlarda B grubundan yalnızca B1-Bilgi Transferi kategorisinde oldukça az soru olduğu, B2-Yeni Durumlarda Uygulama ve C grubunun C1, C2 ve C3 kategorilerinde ise herhangi bir sorunun yer almadığı belirlenmiştir. Öğretmenlerin sınav soruları incelendiğinde 9. sınıflara ait soruların çoğunlukla çoktan seçmeli sorulardan oluştuğu bunu açık uçlu sorularını takip ettiği, 10. sınıflara ait sınavlarda ise açık uçlu ve çoktan seçmeli soru türlerinin benzer oranda olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenler ile yapılan görüşmelerden elde edilen bulgular doğrultusunda öğretmenler sınav sorularında en çok önceden öğrenilen bilgileri zihne geri getirme, önceden öğrenilen bilgi ve beceriyi kullanmaya yönelik sorular sorduklarını ifade etmiş, sınav sorusu hazırlarken en fazla matematik ders kitabı, matematik öğretim programı ve ek kaynaklardan yararlandıkları belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarından hareketle MATH taksonomisinin ölçme ve değerlendirme açısından getirileri öğretmenlere açıklanarak kullanılmasının teşvik edilmesi, matematik öğretmenlerinin hazırladıkları sınavlarda yüksek düzey beceri isteyen sorulara da yer vermesi, 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli öğretim programı öğrenme çıktıları ve süreç bileşenleri MATH taksonomisi açısından incelenerek bu konudaki öğretmen görüşlerinin alınması ve hazırlanan ders kitaplarındaki örnek sorular ile değerlendirme sorularının MATH taksonomisine göre incelenmesi, ders kitapları ve EBA içeriklerinde yer alan soruların MATH taksonomisine göre incelenmesi ve lise kademesinde yapılacak çalışmaların artırılması önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the distribution of questions prepared by high school mathematics teachers according to the MATH (The Mathematical Assessment Task Hierarchy) taxonomy groups and categories, as well as to explore the processes of high school mathematics teachers in preparing exam questions and their views on the process. To achieve this goal, the data for the research were obtained from the mathematics exam papers prepared by 20 mathematics teachers working in different high schools in Kars province and its districts during the 2022-2023 academic year, as well as from interviews with the teachers. A qualitative research approach was adopted for this study. The research was designed using the instrumental case study design, a type of case study design. The study was conducted with high school mathematics teachers from various types of secondary education institutions under the Ministry of National Education in Kars province, including Imam Hatip High School, Science High School, Vocational High School, Technical High School, and Anatolian High School. The purposive sampling method was used to select the research group. The data for the first part of the study consist of a total of 360 exam questions, including 194 questions for 9th grade students and 166 questions for 10th grade students, which these teachers prepared and implemented during two terms in the 2022-2023 academic year. The research group for the second part of the study consists of 20 mathematics teachers from these high schools. In the first part of the research, document analysis technique was used to examine the exam questions prepared by the high school mathematics teachers according to the MATH taxonomy groups and categories. The data obtained from the documents were descriptively analyzed according to the MATH taxonomy groups and categories. In the second part of the study, the responses given by the teachers to the semi-structured interview questions were analyzed. Each of the 7 semi-structured interview questions was subjected to content analysis or descriptive analysis, depending on the structure of the question. As a result of the study, it was found that most of the questions in both 9th and 10th grade exams were in the A group and A3 category of the MATH taxonomy. Additionally, it was determined that there were very few questions from the B group, specifically in the B1-Knowledge Transfer category, and no questions from the C group, specifically in the C1, C2, and C3 categories. When examining the teachers' exam questions, it was concluded that the majority of the 9th-grade questions were multiple-choice questions, followed by open-ended questions. In contrast, the exams for the 10th grade had a similar proportion of both open-ended and multiple-choice questions. Based on the findings from the interviews with the teachers, it was revealed that the teachers mostly asked questions that required recalling previously learned information and applying previously learned knowledge and skills. It was also found that when preparing exam questions, teachers most frequently used the mathematics textbook, the mathematics curriculum, and supplementary sources. Based on the results of the research, it was suggested that the MATH taxonomy should be encouraged to be used by explaining its benefits in terms of measurement and evaluation to teachers, that mathematics teachers should include questions that require high-level skills in the exams they prepare, that the learning outcomes and process components of the 2024 Turkey Century Maarif Model curriculum should be examined in terms of the MATH taxonomy and teachers' opinions should be obtained on this subject, that sample questions and evaluation questions in the prepared textbooks should be examined according to the MATH taxonomy, that the questions in the textbooks and EBA contents should be examined according to the MATH taxonomy, and that the studies to be carried out at the high school level should be increased.