Mütenebbî'nin şiirlerinde estetik unsurlar
Aesthetic elements in the poetry of al-Mutanabbi
- Tez No: 921823
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KARABELA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 476
Özet
Mütenebbî'nin Şiirlerinde Estetik Unsurlar başlıklı bu tez çalışmasında Abbâsî Dönemi Arap Edebiyatı'nın meşhur şairlerinden Mütenebbî'nin şiirleri estetik unsurlar açısından ele alınmaktadır. Estetik, on sekizinci yüzyılda bağımsız bir bilim hâline gelinceye kadar felsefenin bir kolu olarak görülmüştür. Bu nedenle çalışmada güzellik kavramını ele alan felsefî ve eleştirel kaynaklara başvurularak estetiğin teorik çerçevesi üzerinde durulmuştur. Böylece Mütenebbî'nin şiirlerinde yer alan estetik unsurların çıkarılmasına yönelik çalışma, bilimsel bir temele irca edilmiş ve gerek şair gerek alıcı açısından güzellik/estetik kavramı nesnel bir değerlendirmeye dayandırılmıştır. Bu edebî araştırmada, estetik kavramının Mütenebbî'nin şiirleriyle ilişkisi kurulmaya özen gösterilmiştir. Onun şiir metnindeki güzellik unsurlarının bedevî hayatın tabiatına, şairin şiir yeteneğine ve yaşadığı çeşitli psikolojik ve sosyal faktörlere bağlı olarak nasıl özümsendiği vurgulanmıştır. Mütenebbî'nin şiirleri, edebî metinlerle ilgili estetik çalışmalarda benimsenen kurallar ve temeller üzerinden incelenmeye çalışılmıştır. Dolayısıyla bu tez Mütenebbî'nin şiirlerinin Arap edebiyatında sahip olduğu ayrıcalıklı yerini incelemekte ve bu konumun dayandığı estetik ve edebî unsurları ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın amacı estetik ve eleştirel yaklaşımları Mütenebbî'nin eserlerine uygulamaktır. Yine Mütenebbî'nin dîvânını dil, gramer, müzik ve belâgat açısından analiz ederek bu şiirlerin estetiğini ortaya çıkarmak ve içlerinde öne çıkan güzellik unsurlarını belirlemek amaçlanmıştır. Mütenebbî'nin şiirindeki estetik konular değerlendirilirken, şairin dil zenginliği, şiir nazmetme konusunda sahip olduğu üst düzey yeteneği ve edebî birikimi açıklığa kavuşturmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The title“Esthetic Elements in Mutanabbi's Poems”is the subject of this thesis, which examines the poetry of Mutanabbi, one of the popular poets of the Abbasid period in Arabic literature, from the perspective of aesthetic elements. This thesis focuses on the aesthetic analysis of Mutanabbi's poetic texts. Aesthetics was considered a branch of philosophy until it became an independent science in the eighteenth century. Therefore, the theoretical framework of aesthetics has been explored by referencing philosophical and critical sources that address the concept of beauty. Through this approach, the study aims to extract aesthetic elements found in Mutanabbi's poetry, grounding the investigation on a scientific basis and providing an objective evaluation of the concept of beauty/aesthetics from both the poet's and the audience's perspectives. In this literary research, particular attention has been given to establishing the relationship between the aesthetic concept and Mutanabbi's poetry. It highlights how the elements of beauty in his poetic texts are assimilated based on the nature of Bedouin life, the poet's poetic skill, and various psychological and social factors influencing him. Mutanabbi's poems have been examined through the criteria and foundations adopted in aesthetic studies related to literary texts. Therefore, the starting point of this thesis is connected to Mutanabbi's elevated position in Arabic literature. The aim of this study is to apply aesthetic and critical approaches to Mutanabbi's poetry. By analyzing Mutanabbi's poetry in terms of language, grammar, music, and rhetoric, the study aims to reveal its aesthetic qualities and identify the elements of beauty that stand out in his poems. In evaluating the aesthetic aspects in Mutanabbi's poetry, the study seeks to elucidate the poet's high linguistic proficiency, his exceptional ability in poetic composition, and the poetic experiences he encountered throughout his life.