Kadın kooperatiflerinde kooperatifçilik ilkelerinin uygulanma düzeyi: Samsun ili örneği
The level of implementation of cooperative principles in women's cooperatives: The Samsun province example
- Tez No: 921838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN IRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kooperatiflerin en önemli rolleri bölgesel kalkınmaya katkı sağlamaktır. Bu rolleri nedeniyle giderek etkisi güçlenen bir örgütlenme modelini oluşturmaktadırlar. Kooperatifler anayasası niteliğini oluşturan kooperatifçilik ilkelerine sahip kuruluşlardır. Bu ilkeler 1934 yılından itibaren sürekli olarak değişim ve gelişim içerisinde olmuştur. Değişim ve gelişimin sebebi ekonomik hayatta meydana gelen rekabet, bütünleşme ve küreselleşme olgularının olmasıdır. Kooperatifçilik ilkelerinin ilki“gönüllü ve serbest giriş”ilkesidir. İkinci ilke“üyeler tarafından gerçekleştirilen demokratik denetim”üçüncü ilke“üyelerin ekonomik katılımı”, dördüncü ilke“özerklik ve bağımsızlık”beşinci ilke“eğitim, öğretim ve bilgilendirme”, altıncı ilke“kooperatifler arası işbirliği”yedinci ve son olan ilke de“topluma karşı sorumlu olma”ilkeleridir. Kooperatifçilik ilkelerinin doğru ve eksiksiz uygulanması kooperatiflerin başarılı olmasına sebep olan itici güçtür. Buna bağlı olarak bir kooperatifin başarılı olabilmesi için ortaklarının da kooperatifçilik ilkelerini bilmesi gerekmektedir. Araştırmanın çalışma alanını oluşturan kadın kooperatifleri de ülkemizde giderek gelişim göstermektedir. Kadın girişimci kooperatifleri kadınların emeğini bir araya getirerek, kadınları ekonomik ve sosyal alanda güçlendirmeyi ve kadınların yerel girişimcilik potansiyelini bölgesel kalkınmaya dahil etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, Samsun ilinde faaliyet gösteren kadın kooperatiflerin kooperatifçilik ilkelerini ne düzeyde uyguladığını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, nitel araştırma yaklaşımı kullanılarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile kooperatif başkanlarının görüşleri alınmış ve bu görüşler betimsel ve içerik analizi yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Çalışma, kooperatifçilik ilkelerinin uygulanma düzeyine dair literatürdeki eksikliği doldurmayı ve kooperatiflerin gelişimine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar Samsun ilinde faaliyet gösteren kadın kooperatiflerin genel olarak kooperatifçilik ilkelerini benimsedikleri ve uygulamaya çalıştıkları belirlenmiştir. Ancak, kooperatiflerin bu ilkeleri uygulama düzeyleri arasında farklılıklar vardır. Özellikle, gönüllü ve herkese açık üyelik, demokratik denetim ve topluma karşı sorumlu olma gibi ilkelerde bazı kooperatiflerin daha etkin olacağı, ancak ekonomik katılım ve eğitim, öğretim, bilgilendirme gibi alanlarda eksiklikler olduğu görülmektedir. Kooperatiflerin daha etkili ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşabilmesi için bu ilkelerin tüm yöneticiler tarafından daha iyi anlaşılması ve uygulanması gerekmektedir. Ayrıca, kooperatiflerin üyelerine ve topluma sağladığı faydaları artırmak amacıyla kooperatifler arası işbirliğinin güçlendirilmesi ve eğitim faaliyetlerine daha fazla önem verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu bulguların, hem mevcut kooperatiflerin gelişimine katkı sağlayabileceği hem de yeni kurulacak kooperatifler için yol gösterici olacağı öngörülmektedir. Bu araştırmada, kooperatifçilik ilkelerine yönelik olarak katılımcı kooperatiflerin faaliyetleri ve uygulamaları incelenmiştir. Bulgular, kooperatiflerin ilkelerine bağlılık düzeylerinin yüksek olduğunu ancak her bir ilkenin uygulanmasında farklılıklar olabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The most important role of cooperatives is to contribute to regional development. Due to these roles, they constitute an organization model whose influence is gradually strengthening. Cooperatives are organizations that have the principles of cooperatives that constitute their constitution. These principles have been in a constant state of change and development since 1934. The reason for the change and development is the competition, integration and globalization phenomena that occur in economic life. The principles of cooperatives consist of seven principles. These principles are; voluntary and open membership, democratic control carried out by members, economic participation of members, autonomy and independence, education, training and information, cooperation between cooperatives, and being responsible to the society. The correct and complete implementation of cooperative principles is the driving force that causes cooperatives to be successful. Cooperatives are organizations managed by their members. Accordingly, in order to be a successful cooperative, its members must also know the principles of cooperatives. Women's cooperatives, which constitute the field of study of the research, are also developing in our country. Women's entrepreneurial cooperatives aim to bring together the labor of women, strengthen women in the economic and social fields and include the local entrepreneurial potential of women in regional development. This study was conducted to examine the level of implementation of cooperative principles by women cooperatives operating in Samsun province. In the study, the opinions of cooperative chairmen were obtained by using a qualitative research approach with semi-structured interview technique and these opinions were evaluated with descriptive and content analysis methods. The study aims to fill the gap in the literature on the level of implementation of cooperative principles and to contribute to the development of cooperatives. The results obtained from the research determined that women's cooperatives operating in Samsun generally adopted and implemented cooperative policies. However, cooperatives have differences in the level of implementation of these strategies. It seems that some cooperation will be more effective, especially in principles such as voluntary and open participation, democratic control and being responsible to society, but there are deficiencies in issues such as economic participation and education, training and information. In order for cooperatives to achieve a more efficient and sustainable structure, these policies need to be better understood and listened to by all managers. In addition, it was agreed to expand cooperation between cooperatives in order to increase the number of units and lengths of members of the countries and to provide conditions for giving more importance to educational activities. It is envisaged that this development will both contribute to existing cooperatives and provide guidance for newly established cooperatives. In this research, the activities and solutions of cooperatives regarding cooperative policies. The findings show that the stability of the policies is high, but only one principle can be successful.