İlköğretim 6. sınıf müzik ders kitabı ve öğretim programının incelenmesi
Review of primary education 6th grade music course book and curriculum program
- Tez No: 921837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın konusu (TTKB,2018)ilköğretim 6.sınıf müzik dersi öğretim program'ında yer alan kazanımların, ilköğretim 6.sınıf müzik ders kitabındaki (MEB,2023)değerlendirme bölümleri doğrultusunda program geliştirme ilkelerine uygunluk düzeyini tespit etmektir.6.sınıf öğrenme alanlarının kazanımlara ulaşılabilirliği, kazanımlar ile değerlendirme bölümleri arasındaki örüntünün uygunluğu ve değerlendirme kapsamında(TTKB,2018) 6.sınıf müzik öğretim programı ilkelerine uygunluğu incelenmiştir. Öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeyleriyle, kazanımlara ulaşılabilme durumlarının belirlenebilmesi için 6.sınıf müzik ders kitabında etkinlikler, uygulamalar ve değerlendirme bölümlerini içerip içermediğine değinilmiştir.6.sınıf müzik dersi öğretim programı (TTKB2018),genel müzik eğitimi kapsamında farklı yöntem ve tekniklerin kullanılarak öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve devinişsel alanda dengeli, tutarlı ve sağlıklı bir birey olmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Müzik öğretim programı (TTKB,2018) 6.sınıf kazanımlarının öğrenci düzeyine uygun olup olmaması, açık anlaşılır olup olmaması, aşamalılık ilkesine dikkat edilerek yapılıp yapılmadığı, kazanımların gerçekleştirilir nitelikte olup olmadığı gibi genel çerçevede öğretim programında yer alan kazanımlara ne kadar ulaşılabildiğidir. Araştırma kapsamında ilköğretim 6. sınıf müzik ders kitabı (TTKB,2018)ve müzik öğretim programı (TTKB,2018)kazanımlarının incelenmesidir.6.Sınıf müzik ders kitabı(MEB,2023) müzik dersi öğretim programı (TTKB,2018)açısından ele alınarak anlamlandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this research (TTKB,2018) is to determine the level of compliance of the achievements in the primary education 6th grade music lesson curriculum with the program development principles in line with the evaluation sections in the primary education 6th grade music textbook (MEB,2023).The accessibility of the achievements of the 6th grade learning areas, the suitability of the pattern between the achievements and the evaluation sections and its compliance with the principles of the 6th grade music curriculum were examined within the scope of the evaluation (TTKB, 2018).In order to determine the readiness levels of the students and their ability to achieve the objectives, it was mentioned whether the 6th grade music textbook included activities, practices and evaluation sections. The 6th grade music education curriculum (TTKB, 2018) aims to ensure that students become balanced, consistent and healthy individuals in the cognitive, affective and behavioral fields by using different methods and techniques within the scope of general music education. Music curriculum (TTKB, 2018) is the extent to which the achievements in the curriculum can be achieved in the general framework, such as whether the 6th grade achievements are suitable for the student level, whether they are clear and understandable, whether they are made by paying attention to the principle of gradualness, whether the achievements are realizable or not. The scope of the research is to examine the achievements of the primary school 6th grade music textbook (TTKB, 2018) and music teaching program (TTKB, 2018).The 6th grade music textbook (MEB, 2023) was tried to be interpreted in terms of the music lesson curriculum (TTKB, 2018).