Aile hekimlerinin sarkopeni hakkındaki bilgi ve tutumları
Family physicians'knowledge and attitudes toward sarcopenia
- Tez No: 921840
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY KOÇAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı, Türkiye'de aktif görev yapan aile hekimlerinin sarkopeni yönetimi konusundaki bilgi düzeylerini ve tutumlarını incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma ülke genelinde aile sağlığı merkezlerinde aktif görev yapmakta olan 405 aile hekiminin katılımı ile gerçekleştirildi. Veriler katılımcıların sarkopeni hakkındaki bilgi ve tutumlarını saptamaya yönelik 33 sorudan oluşan anketin uygulanmasıyla elde edildi. Çalışma verileri SPSS 25.0 programı ile analiz edildi. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare testi kullanıldı. Olasılık (p) değeri 0.05'ten küçük olduğunda karşılaştırmalar istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Katılımcıların 170'i (42,0%) kadın, 235'i (58,0%) erkektir. hekimlerin yaş ortalaması 38,05±8,79 idi. Katılım en sık %32,3 oranı ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinden oldu. Katılımcıların çoğunluğu (%29,1) 6-10 yıl meslekte çalışma süresine sahip olup %27,7'si aile hekimliği uzmanlık eğitimi almıştır. Katılımcıların %39'u sarkopeni konusunda eğitim almıştır. Aile hekimlerinin sarkopeni yönetimindeki yeterlilik düzeyleri 10 puan üzerinden ortalama 3,37±1,98 puan olduğu görüldü. Çevresinde sarkopeni tanısı almış ve daha önce sarkopeni hakkında eğitim almış olan katılımcıların sarkopeni hakkında bilgi düzeyi anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (sırası ile p:0,012 , p:0,001). Önceden hiç sarkopeni tanısı koymadığını ifade eden katılımcılarin bu duruma sebep olarak en sık sarkopeni hakkında yeterli bilgiye sahip olmamalarını bildirmişlerdir. Sonuç: Bu çalışmadan elde edilen verilerle, birinci basamak sağlık hizmetlerinden sorumlu aile hekimlerinin sarkopeniyi yeterince bilme ve yönetme konusunda eksiklikleri olduğunu anlaşılmıştır. Bu verilere göre mezuniyet öncesi tıp fakültesi ders müfredatlarında sarkopeni hakkında içeriğin genişletilmesine, mezuniyet sonrası sürekli eğitimlerle konu ile ilgili bilgilerin güncellenmesine ve ve Türkiye'de birinci basamağa yönelik klinik uygulamalarda kolaylık sağlayacak ilgili klavuzların kullanımının yaygınlaştırılmasına ihtiyaç olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of this study is to examine the knowledge levels and attitudes of family physicians actively working in Turkey regarding sarcopenia management. Materials and Methods: The study was conducted with the participation of 405 family physicians actively working in family health centers across the country. Data were collected through a 33-item questionnaire designed to assess participants' knowledge and attitudes regarding sarcopenia. The study data were analyzed using the SPSS 25.0 program. The chisquare test was used to compare categorical variables. Comparisons were considered statistically significant when the probability (p) value was less than 0.05. Results: Of the physicians, 170 (42.0%) were female, and 235 (58.0%) were male. The mean age of the physicians was 38.05±8.79 years. The highest participation rate (32.3%) was from the Southeastern Anatolia Region. The majority of participants (29.1%) had 6–10 years of professional experience, and 27.7% had completed family medicine residency training. Additionally, 39% of the participants reported receiving training on sarcopenia. The average competency level of family physicians in sarcopenia management was found to be 3.37±1.98 points out of 10. Participants who had a sarcopenia diagnosis in their surroundings or had previously received education on sarcopenia demonstrated significantly higher knowledge levels about the condition (p=0.012 and p=0.001, respectively). Participants who reported never having diagnosed sarcopenia most commonly cited insufficient knowledge about the condition as the primary reason. Conclusion: The data obtained from this study reveal that family physicians, responsible for primary healthcare services, have deficiencies in adequately understanding and managing sarcopenia. Based on these findings, it can be suggested that the inclusion of more comprehensive content on sarcopenia in undergraduate medical curricula is necessary. Additionally, continuous education programs for post-graduation are needed to update knowledge on the subject. Moreover, the use of relevant guidelines that facilitate clinical practices in primary healthcare settings in Turkey should be promoted.