Rehabilitation and revitalization of Hisarbaşı Hoca Bedrettin neighborhood in Milas
Milas'ta bulunan Hisarbaşı Hoca Bedrettin Mahallesinin rehabilitasyonu ve canlandırılması
  1. Tez No: 921854
  2. Yazar: MELİS BEŞOĞUL AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE BAHÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Milas, Muğla'nın bölgesel merkezidir. Kent sırasıyla Karyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Türkler tarafından yönetilmiştir. 1261 yılına kadar Roma İmparatorluğu'nun hakimiyetin de olan Milas, daha sonra Menteşeoğulları Beyliği'ne geçmiş, 1424 yılında ise kent Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası olmuştur. 1923 yılında Cumhuriyetin ilanıyla Milas, Muğla'nın ilçesi olmuştur. Şehir birçok kültürel varlığa ev sahipliği yapmaktadır. Hisarbaşı Hoca Bedrettin mahallesi, birçok tarihi yapı ve arkeolojik mirası içeren Milas'ın merkezi bir bölgesidir. Hekatomnos'un Mozolesi ve kutsal alanını bünyesinde barındıran Uzunyuva Müzesi, Çöllüoğlu Han, Belen ve Ulu cami, bölgedeki önemli yapılardır. Mahalle, saha çalışması ve literatür incelemeleriyle gözlemlenmiştir. Bazı binaların restore edildiği, birçoğunun ise bakımsız olduğu belirlenmiş ve bölgenin bakımsız olduğu tespit edilmiştir. İhmal edilen tarihi mahalle, bölgeyi canlandırmak ve tarihi kalıntı ve alanlara uygun koruma sağlamak amacıyla analiz edilmiştir. Milas ve Hisarbaşı Hoca Bedrettin mahallesi'nin fiziki ve sosyal yapısı incelenmiş ve belgelenen ve tarihi öneme sahip bina ve yapılar tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında, dolu-boş, çevresel, kentsel değerler, işlevsellik, kat sayısı, yapısal ve yapısal durumu içeren analizler hazırlanmış ve analiz çalışmasının ardından tespit edilen sorunlar ve değerler, G. Z. F. T. analizi kapsamında değerlendirilmiştir. Tarihi değerlerin doğru şekilde korunmasını sağlamak amacıyla güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler belirlenmiştir. Son olarak yapılan tüm analizler doğrultusunda mahalleye yönelik önerilerde bulunulmuştur. Mahalle hem kentsel hem de mimari bağlamda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Milas is the regional center of Muğla. The city was respectively ruled by Carians, Persians, Romans, Byzantines, and Turks. Until 1261 Roman empire ruled the city, later passing it onto Menteşeoğulları Principality and at 1424 the city became a part of the Ottoman empire. In 1923, with the Republic's proclamation, Milas became a district of Muğla. The city houses many cultural assets. Hisarbaşı Hoca Bedrettin neighborhood is a central region at Milas which is enriched with many historical buildings and archeological heritages. Uzunyuva museum which embodies the sanctuary Maosoluem of Hecatomnus, Çöllüoğlu Inn, Belen and Ulu mosques are some important buildings and structures at the region. The neighborhood was observed with a site study and literature reviews. Some buildings were observed to be restored while some were identified to be neglected. Overall, the region was detected to be unmaintained. The neglected historical neighborhood was analysed in order to vitalize the region and provide proper protection to the historical remnants and areas. The physical and social structure of Milas and Hisarbaşı Hoca Bedrettin neighborhood was studied. Documented and historically important buildings and structures were identified. Analysis including, Solid-void, environmental, urban value's, functional, number of floors, structural and structural condition were prepared. After the analysis study, the detected problems and powers were evaluated in the scope of a S.W.O.T analysis. Strengths, weaknesses, opportunities and threats were identified in order to provide accurate protection to the historical value's. Lastly, with respect to all the analysis conducted, proposals were made for the neighborhood. The neighborhood was evaluated both in Urban and Architectural context.