Üriner sistem enfeksiyonlarında antibiyotik duyarlılıklarının ve ilaç tercihlerinin akılcı ilaç kullanımı bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of antibiotic sensitivities and drug preferences in urinary system infections in terms of rational drug use
- Tez No: 921869
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, üriner sistem enfeksiyonlarında (ÜSE) antibiyotik duyarlılıklarını ve ilaç tercihlerinin akılcı ilaç kullanımı açısından değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Antibiyotik direncinin artışı, uygun tedavi protokollerinin belirlenmesini zorlaştırmaktadır. Araştırmamız kapsamında, Yozgat Şehir Hastanesi'nde yatan hastalara ait retrospektif veriler incelenmiş, hastaların demografik özellikleri, klinik bulguları ve idrar kültürü sonuçları analiz edilmiştir. ÜSE'ye neden olan mikroorganizmaların dağılımı ve antibiyogram testleri değerlendirilerek antibiyotik direnç oranları belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, rastgele seçilen hastalara ait antibiyogram sonuçları baz alınarak yazılan reçeteler, akılcı antibiyotik kullanımı açısından incelenmiştir. Elde edilen bulgular, E. coli'nin en yaygın etken olduğunu ve birçok antibiyotiğe karşı yüksek direnç gösterdiğini ortaya koymuştur. E. coli suşlarına yönelik antibiyotik reçeteleme uygunluğu %65,2 olarak belirlenmiştir. Siprofloksasin (%56,8) ve piperasilin/tazobaktam (%53,5) gibi geniş spektrumlu antibiyotiklerde orta seviyede direnç gözlemlenmiş olup, bu durumun meropenem kullanımını (%22,8) artırdığı düşünülmektedir. Ancak, meropenem (%32,9) ve seftriakson (%56,8) gibi sık kullanılan ajanlarda yüksek direnç oranları saptanmıştır. Buna karşın, amikasin (%15,7 direnç, %83,7 duyarlılık) ve nitrofurantoin (%36,6 direnç, %63,4 duyarlılık) daha uygun seçenekler olarak öne çıkmaktadır. Gram-pozitif enfeksiyonlarda linezolid (%98,7), tigesiklin (%95,9) ve vankomisin (%95,1) yüksek duyarlılık göstermektedir. Çalışma, yüksek direnç oranlarına rağmen klindamisin, sefoksitin ve ampisilinin hala reçetelendiğini ortaya koymaktadır. Ampirik antibiyotik seçiminde duyarlılık testlerinin dikkate alınması, dar spektrumlu ajanların tercih edilmesi ve hastane bazlı direnç izlem çalışmalarının sürdürülmesi kritik öneme sahiptir. Sonuç olarak, bu çalışma, ÜSE tedavisinde akılcı ilaç kullanımının önemini vurgulamakta ve antibiyotik direnciyle mücadelede kanıta dayalı yaklaşımların gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate antibiotic susceptibility and drug preferences in urinary tract infections (UTIs) from the perspective of rational drug use. The increasing antibiotic resistance complicates the determination of appropriate treatment protocols. Within the scope of our research, retrospective data from hospitalized patients at Yozgat City Hospital were examined, analyzing patients' demographic characteristics, clinical findings, and urine culture results. The distribution of microorganisms causing UTIs and antibiogram tests were evaluated to determine antibiotic resistance rates. Additionally, prescriptions based on randomly selected patients' antibiogram results were assessed in terms of rational antibiotic use. The findings revealed that E. coli is the most common causative agent and exhibits high resistance to many antibiotics. The appropriateness of antibiotic prescribing for E. coli strains was determined to be 65.2%. Moderate resistance was observed in broad-spectrum antibiotics such as ciprofloxacin (56.8%) and piperacillin/tazobactam (53.5%), which is thought to have led to increased meropenem use (22.8%). However, high resistance rates were detected in frequently used agents such as meropenem (32.9%) and ceftriaxone (56.8%). In contrast, amikacin (15.7% resistance, 83.7% susceptibility) and nitrofurantoin (36.6% resistance, 63.4% susceptibility) emerged as more suitable options. For Gram-positive infections, linezolid (98.7%), tigecycline (95.9%), and vancomycin (95.1%) showed high susceptibility. The study also highlights that despite high resistance rates, antibiotics such as clindamycin, cefoxitin, and ampicillin are still being prescribed. Considering susceptibility tests in empirical antibiotic selection, preferring narrow-spectrum agents, and continuing hospital-based resistance monitoring studies are crucial to preventing the spread of resistant pathogens. In conclusion, this study emphasizes the importance of rational drug use in UTI treatment and underscores the necessity of evidence-based approaches in combating antibiotic resistance.