Akıl yürütme ve işlem oyunlarına dayalı öğretimin ilkokul öğrencilerinin aritmetik işlem becerisine etkisi
The effect of teaching based on reasoning and processing games on elementary school students' arithmetic processing skills
  1. Tez No: 921871
  2. Yazar: BARIŞ AÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜVEN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin aritmetik işlem becerilerindeki eksiklikleri ele almak amacıyla tasarlanmıştır. PISA ve TIMSS gibi uluslararası değerlendirmelerin sonuçları, öğrencilerin dört işlem yeteneklerinde beklenen seviyeye ulaşamadıklarını gösterirken, geleneksel öğretim yöntemlerinin bu eksiklikleri gidermede yetersiz kaldığı ileri sürülmektedir. Dolayısıyla, özellikle somut materyallerle desteklenen ve öğrencileri aktif katılıma yönelten yenilikçi yaklaşımlara ihtiyaç duyulduğu düşünülmektedir. Bu bağlamda, akıl yürütme ve işlem oyunlarının, işlem becerilerini artırmada etkili bir yöntem olabileceği varsayımıyla bu araştırma planlanmıştır. Araştırma, deney ve kontrol gruplarından oluşan 108 ilkokul öğrencisi ile yarı-deneysel bir desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda, matematik derslerinde akıl yürütme ve işlem oyunları kullanılırken, kontrol grubunda yürürlükteki ders kitabının içerikleri uygulanmıştır. Veri toplama sürecinde, aritmetik işlem başarı testi kullanılarak ön test ve son test ölçümleri yapılmıştır. Araştırma verileri tekrarlanmış ölçümler için ANOVA testi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, deney grubundaki öğrencilerin aritmetik işlem becerilerinde kontrol grubuna kıyasla anlamlı bir artış meydana geldiğini göstermektedir. Deney grubundaki değişimin %21,5'inin uygulama sürecinden kaynaklandığı belirlenmiştir. Araştırma bulguları, matematik öğretiminde akıl yürütme ve işlem oyunlarının daha yaygın kullanılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to address the deficiencies in arithmetic operations skills of 4th-grade primary school students. While the results of international assessments such as PISA and TIMSS show that students do not reach the expected level in four operations skills, it is argued that traditional teaching methods are insufficient to overcome these deficiencies. Therefore, there is a need for innovative approaches that are supported by concrete materials and encourage students to actively participate. In this context, this study was planned with the assumption that reasoning and operation games can be an effective method to improve operation skills. The study was conducted with 108 primary school students in experimental and control groups using a quasi-experimental design. In the experimental group, reasoning and operation games were used in mathematics lessons, while the content of the current textbook was applied in the control group. In the data collection process, pretest and posttest measurements were made using the arithmetic operations achievement test. The research data were analyzed with ANOVA test for repeated measures. The study's findings show a significant increase in the arithmetic operation skills of the students in the experimental group compared to the control group. It was determined that 21.5% of the change in the experimental group was due to the implementation process. Research findings suggest that reasoning and operations games should be used more widely in mathematics teaching.