Takım oyun turnuva destekli zeka oyunlarının ilkokul öğrencilerinin yirmibirinci yüzyıl becerileri, matematik özyeterlikleri ve akademik başarılarına etkisi
The effect of team play tournament supported intelligence games on twentieth century skills, mathematics self-efficacy and academic achievement of elementary school students
- Tez No: 951757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KARALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı, işbirliğine dayalı öğrenme yönteminin takım oyun turnuva tekniği destekli akıl yürütme ve işlem oyunlarını içeren deneysel uygulamanın ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin 21. yüzyıl bilişsel becerilerine, matematik özyeterlik algılarına ve sayılar ve işlemler öğrenme alanına ilişkin akademik başarılarına etkisini incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yaklaşımında ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen ile yürütülmüştür. Örneklem grubunu belirlemede küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; araştırmacılar tarafından geliştirilen“21. Yüzyıl Bilişsel Beceriler Ölçeği”ve“Akademik Başarı Testi”ile Karalı ve Coşanay (2022) tarafından geliştirilen“Matematik Özyeterlik Algısı Ölçeği”, kullanılmıştır. Verilerin analizinde normalden aşırı sapma göstermeyip, normallik varsayımını karşılayan veriler için parametrik testlerden bağımsız örneklemler t-testi, ilişkili örneklemler için t-testi ve karışık ölçümler için iki faktörlü Anova testi; normallik varsayımını karşılamayan veriler için ise parametrik olmayan testlerden Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin akademik başarı ve matematik özyeterliği puanlarının takım oyun turnuva tekniği destekli akıl yürütme ve işlem oyunlarını içeren deneysel uygulamanın kullanılarak öğretim yapılan deney grubu lehine farklılaştığı, 21. yüzyıl bilişsel beceriler puanlarında ise gruplar arası anlamlı farklılaşma olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak deneysel uygulamanın öğrencilerin matematik özyeterlikleri ve akademik başarılarında pozitif yönlü etkiye sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of an experimental application involving reasoning and operations games supported by the team game tournament technique of cooperative learning method on the 21st century cognitive skills, mathematics self-efficacy perceptions, and academic achievement in the field of numbers and operations of fourth-grade primary school students. The research was conducted with a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group in the quantitative research approach. Cluster sampling method was used to determine the sample group. The data collection tools in the study were the“21st Century Cognitive Skills Scale”and the“Academic Achievement Test,”developed by the researchers, and the“Mathematics Self-Efficacy Perception Scale”developed by Karalı and Coşanay (2022). In the data analysis, parametric tests such as the independent samples t-test, paired samples t-test, and two-factor ANOVA for mixed measures were used for data that did not deviate excessively from normality and met the assumption of normality. The Wilcoxon signed-rank test, a non-parametric test, was used for data that did not meet the assumption of normality. Data analysis revealed that the academic achievement and mathematics self-efficacy scores of fourth-grade primary school students differed in favor of the experimental group, which received instruction using reasoning and operations games supported by team-based tournament techniques. However, there was no significant difference between the groups in 21st-century cognitive skills scores. Consequently, the experimental intervention was found to have a positive impact on students' mathematics self-efficacy and academic achievement.