An investigation of sixth grade students' problem solving strategies and underlying reasoning in the context of a course on general puzzles and games
6. sınıf zekâ oyunları dersi öğrencilerinin problem çözme stratejilerinin ve akıl yürütme becerilerinin incelenmesi
- Tez No: 399985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM HASER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı Zekâ Oyunları dersinin 6. sınıf öğrencilerinin problem çözme ve akıl yürütme becerilerine olan etkisini incelemektir. Bu amaçla, dersin başında ve sonunda öğrencilerin kullandıkları problem çözme stratejileri ve bu stratejilerin altında yatan akıl yürütme becerileri araştırılmıştır. Çalışmanın bir diğer amacı ise öğrencilerin Zekâ Oyunları dersinin etkililiği hakkındaki görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Bu çalışma 2014-2015 öğretim yılının sonbahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Ankara ilinin Gölbaşı semtinde bulunan özel bir ortaokulda okuyan ve Zekâ Oyunları dersi alan 40 6.sınıf öğrencisi katılmıştır. Veriler, matematiksel problem çözme ve akıl yürütme testi, Zekâ Oyunları dersi değerlendirme formları ve yarı-yapılandırılmış görüşmeler ile toplanmıştır. Sekiz tane açık uçlu, rutin olmayan ve gerçek hayat probleminden oluşan test, araştırmacı tarafından literatüre dayalı olarak hazırlanmış ve ön test ve son test şeklinde uygulanmıştır. Testlerin sonuçlarını karşılaştırmak amacıyla eşleştirilmiş t-test uygulanmıştır. Katılımcıların çözümleri hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek amacıyla yedi katılımcıyla yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Ek olarak, Zekâ Oyunları dersinin etkililiği hakkında katılımcıların fikirlerini almak amacıyla değerlendirme formlarını doldurmaları sağlanmıştır. Çalışmanın bulguları, öntest ve sontest puanları arasında istatistiksel olarak sontest lehine anlamlı bir fark ortaya çıkarmıştır. Bu bulgu, Zekâ Oyunları dersi alan öğrencilerin problem çözme stratejilerini ve akıl yürütme becerilerini geliştirdiğini göstermektedir. Bu gelişmenin temel nedenin katılımcıların Zekâ Oyunları dersinde oynadıkları akıl yürütme ve işlem oyunlarına, strateji oyunlarına ve çözdükleri zekâ problemlerine bağlı olduğu görülmüştür. Son olarak, katılımcıların Zekâ Oyunları dersi ile ilgili olumlu düşüncelere sahip oldukları ve dersteki aktiviteleri eğlenceli ve yararlı buldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the effects of Puzzles and Games course on the 6th grade students' problem solving and reasoning skills. For this purpose, this study sought for the students' problem solving strategies and underlying reasoning skills in the beginning and at the end of the course. Another specific interest of the study was to determine the students' views about the effectiveness of Puzzles and Games course. The study was conducted during the Fall semester of 2014-2015 academic year. The participants were 40 6th grade students who took Puzzles and Games course in a private middle school in Ankara. Data were collected through the Mathematical Problem Solving Test (MPT), Puzzles and Games course evaluation forms and semi-structured interviews. MPT was constructed by the researcher depending on the literature, had eight open-ended, non-routine and real life problems, and was implemented as pretest and posttest. Paired samples t-test was run to compare the result of the pre and posttests. Semi-structured interviews were conducted with seven students to understand their solutions to the problems better. Additionally, the evaluation forms were filled by all the participants to get information about the effectiveness of Puzzles and Games course. Findings indicated that there was a statistically significant increase in the scores from pretest to posttest. It showed that students who experienced Puzzles and Games course developed their problem solving strategies and underlying reasoning skills. The main reason of this improvement was that reasoning and operation puzzles strategy games and problems, which students engaged in Puzzles and Games course. Finally, it was revealed that students had positive views about Puzzles and Games course and addressed course activities enjoyable and beneficial.