Sirkadiyen beslenmenin kan biyokimyasal parametrelerine ve vücut ağırlığına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of circadian nutrition on blood biochemical parameters and body weight
- Tez No: 921888
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ATAKİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Obezite ya da dengesiz beslenme dünya çapında yaygın bir sorun olup, her kıtadan ve yaştan insanı etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre her üç kişiden birinin yetersiz beslenme, mikro besin eksiklikleri, aşırı kilo ya da obezite gibi problemlere maruz kaldığı bildirilmiştir. Üstelik bu durum insan sağlığı ve canlılığı üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Biyolojik ritimler, davranış fizyolojinin günün veya yılın uygun zamanı ile koordinasyonunu sağlayan çevresel döngülerdir. Sirkadiyen ritimler bazen 24 saatlik bir periyot sergilerken, bazen mevsimsel ritimler şeklinde olabilir. Her iki ritim türü de beynin merkezi sinir sistemi tarafından koordine edilir. Biyolojik ritimlerin altında yatan moleküler ve endokrin mekanizmaları anlamak hem temel keşifler hem de daha geniş çevresel ve klinik uygulamalar için son yıllarda ilgi çekmektedir. Bu nedenle yapılan çalışmada sirkadiyen beslenme ile vücut ağılığı, vücut kitle indeksi, yağ oranı ve obeziteye bağlı biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada; araştırmaya başlamadan önce ve araştırmanın bitiminde biyokimyasal parametreler, antropometrik ölçümler ve katılımcıların anket formları kullanılmıştır. Çalışmaya başlamadan önce katılımcılara“Bilgilendirilmiş Onam Formu”imzalatılarak bireylerden yazılı izinleri alınmıştır. Bu bireylerin bazal metabolik hızlarına göre yapılan hesaplamalar dikkate alınarak günlük kalorileri belirlenmiş ve sirkadiyen diyet programı bir ay boyunca uygulanmıştır. Biyokimyasal olarak seçilen parametrelerden glukoz, kolesterol, trigliserid, LDL düzeyleri ile ALT, AST aktiviteleri, sirkadiyen beslenmeye başlanılmadan önceki dönemle kıyaslandığında, bir aylık sirkadiyen beslenme sonrasında istatistiksel olarak önemli derecede etkilediği hesaplanmıştır. Ayrıca vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi (VKİ) ve yağ oranı gibi antropometrik ölçümlerin sonuçlarında ortama % 7 civarında azalmaların olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak; kanda yüksek düzeyde olan glukoz, kolesterol, trigliserid, LDL gibi parametrelerin yanında, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi ve yağ oranı gibi antropometrik ölçümlerinde sirkadiyen beslenme uygulandığında bir ay gibi sınırlı bir zaman diliminde değişebileceği ve normal değerlere yaklaşabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity or malnutrition is a worldwide problem, affecting people of all ages and continents. According to the World Health Organization (WHO), one in three people are reported to suffer from malnutrition, micronutrient deficiencies or overweight or obesity. Moreover, this has a profound impact on human health and vitality Biological rhythms are environmental cycles that coordinate behavioral physiology with the appropriate time of day or year. Circadian rhythms sometimes exhibit a 24-hour period, while other times they can take the form of seasonal rhythms. Both types of rhythms are coordinated by the central nervous system of the brain. Understanding the molecular and endocrine mechanisms underlying biological rhythms has been of interest in recent years, both for fundamental discoveries and for broader environmental and clinical applications. Therefore, this study aimed to investigate the relationship between circadian nutrition and body weight, body mass index, body fat percentage and obesity-related biochemical parameters. In this study, biochemical parameters, anthropometric measurements and questionnaire forms of the participants were used before and at the end of the study. Before starting the study, the participants signed an“Informed Consent Form”and their written permission was obtained. The daily calories of these individuals were determined according to their basal metabolic rate calculations and the circadian diet program was applied for one month. Glucose, cholesterol, triglyceride, LDL, triglyceride, LDL levels and ALT and AST activities, which were selected as biochemical parameters, were statistically significantly affected after one month of circadian diet compared to the period before the start of circadian diet. In addition, the results of anthropometric measurements such as body weight, body mass index (BMI) and fat percentage were found to have decreased around 7% on average. As a result, it was concluded that in addition to parameters such as glucose, cholesterol, triglycerides, LDL, which are at high levels in the blood, anthropometric measurements such as body weight, body mass index and fat ratio can change and approach normal values in a limited period of time such as one month when circadian nutrition is applied.