Transistörlü eviricilerle gerçekleştirilmiş üç fazlı asenkron motorlarının hız kontrolu
- Tez No: 9219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ill ÖZET Endüstride genel olarak, çeşitli iş makinalarının tahrikinde kullanılan elektrik motorları içinde en yaygın olanı asenkron motorlardır. Bu motorun geniş kullanım alanı bulması, üstün özelliklerinin sonucudur. üç fazlı asenkron motorların, çeşitli kullanım alanlarında hızının kontrol altında tutulması gerekmekte dir. Bu nedenle çeşitli hız kontrol sistemleri geliştiril miştir. Bu tezde transistorlu eviricilerle gerçekleştirilmiş hız kontrol sistemi amaç edilmiştir. Bu tezin i. bölümünde üç fazlı asenkron motorların hız kontrol yöntemleri anlatılmıştır. II. Bölümde üç fazlı asenkron motorların hız kontrol sistemlerinde kullanılan frekans çeviriciler incelenmiştir. III. Bölümde kontrollü doğrultucu katı anlatılmıştır, Evirici için gerekli olan ayarlı gerilim bu katta sağlan mıştır. IV". Bölümde ise hız kontrol sistemin esas yapısını oluşturan eviriciler incelenmiştir. Ayrıca eviricinin faz gerilimlerinin fourier analizi ve hız kontrol sistemle rinde kullanılan, transistor vetristörün karşılaştırılması bu bölümün diğer konularını oluşturmaktadır. V. Bölümde ise sonuç yer almaktadır. Burada gerçek leştirilmiş devrelerin dalga şekilleri ve deney sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
XV SÜMMAMÖf AC motors are the most widely used in industry for driving mashines in general. It is necessary to control speed of the machines for differnt purposes. For this reason various speed control system has been developed. In this thesis it is purposed to build an inverter using power transistors. In the first part of this work wethods of speed control systems for three phase asynchron motor has been investigated. The second part of the work is an frequency converters of the speed control systems. In the third part, controlled rectifier unit of system has been discussed. Fourth part is about the inverter which is most important unit of the system, furthermore it includes fourier analysis of the phase voltages and comparing of systems with transistors and thyristors. In the last part, wave forms and experimental results of the circuits has been given.