Üç fazlı asenkron motor hız kontrolu
- Tez No: 9218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET { Gslişsn sanayinin bsrabarinds getirdiği taknajLoji-, kaliteli vs dlîzeali iraslata awaclare Bu nadanla Dönya5 da vs Türkiye3 de aavcut sanayi işletoalari ksnriileri için gsrekii saakira vb akipraana yenile - »ssk veya yenileri üs değiştirmek ibtiyacana duyarlar c Banallikla sanayids kullanılan aakinsiar fair vsya birkaç elektrik raotoru vasıtasayla tahrik. sdilsn düzenlerdir s Bu «akımlarda elektrik ractarlari- sistesin gsnslde arm tahrik raekaniz»asana oluştururlar» Bazı sistealsras işlemin durusuna gira çalışı» bazxnan değiştiril - rassi vaya kontrol altanda tutuisnasa gsrekşjîaktedir,, Bunun ile ilgili a - larsk teknolojinin akasına va riururaune gSra zsasn işinds baza dozen - lar oluşturulmuş vs uygularaaştare Büç slektroniğinda sn ilginç galişKSlsrdan bir-isida öç fazla a - ssnkrcn actor kontrol sistsralsridir« Su sistealsri oluşturulsası ils bsrafasr sanayids büyük sorun olan dsvir ayarına yani boyut gstirütaiş - tir? Bu tszds dsvir ayarının kcntrolu s»aç edilip çalışsalar aşağıda ~ ki gibi sürcSürCEsüştOrp Bu tszin îe bSOaonds ©senkron laotwiarxn haz kontra*, yfeterai® -' ri anlatılraaktadare Bu b51îkde ststsr'e uygulanan psriliıa frakansanan dsğiştirilrossi ils hız kontrol ayara anlatılmıştır * IX* BKL&ads Eviricilsr için gerekli kontrol işlssalari anlatılmak - tadara Burada csilatfe* iğin garskli olan ayarlı gsriliıs aids sdilir vs osilatör frakansanan değiştirüsssi ile statsrs uygulanan gsrüira vs frekansın değsri dsgiştirilaiş. olur, İotorlaran sürülsfeilreesi için S3 Hz~ lik frekans garetasktsdlr* Bu nadanla osilatör kata kullanxln;aştxr« Osilatfr katanda aids sdilsn ÎSOO Hz' lik bir frsksns sayıca katanda bölünarak SD İte5 ya indirganiyozv Eviricilerde uç fazla kara dalınan alda sdilssasi için S adat anahtarlara transistoru kullanılmıştır© Transistorların aralarında 120 da - raca faz farka ila îlstise gaçselari için bellek davrssi kullanıissaş * tarv Dsvrs çakaşanan diğar katlardan izols adilmasi vs çakaş akıa ka Sistsrodski kayraalerı yok steak vb kararla, çalaşaa PI kontrol dsvrssi kullanalsxstare Bu nedenle ssotcr bsslsras katandaki trîstSrlsrin tstiklerraesi için gsrsksn tsstrs dişi sinyel LUT. tarafından sağlanmaktadır© HI e Bal&tas davrsnin ve entegrelsrinin besisrsassi için gsrsken rsnölsli vdtsj saâîaraaktadır«> IV © Bolür» iss sonuç bSLfeiüdûr* Burada her kata sit çıkış dal ga şskillsri tok tsk incslenip vs çizilmiştir» Ayrana karşılaşılan zorluklar vs öneriler iss bu foülfesds yer almaktadır s BBIÖîtîV ds referanslar ve BnlOra VI -da ise Ek-ler tanımlanmıştır.. IV
Özet (Çeviri)
SJWARY Tschnologys «shich is continually in developing -with the racderrs xrsdustrys purposes systematic production^ For this reason a.ndustrisl foundations snust feel the necessity of their installations to renawo Benersİiy raachinssj which era using in industry sdli be driven tbroupi electric actors,. Drive systems sake esrisin the speed of machines and contrail it in requiring pcsitions5 With the tires this control systsas have been developed* One of the scst interesting developing is to seen by the cont roi systems of three phase ssyncron SBotcre Proolsffi of speed control hss been solved for today and it has been brou^t a new dimension to i^îis phenomenon.; In this thesis* it has been aiaed speed control of ssyncron In the first part of the ivork it has been discussed a sethod spsed control in #sich the ccntrcŞ.1 can be realized by the changing the frsc/jeniy of stater voltage* In the second part it has been explained necessary ccntroll operations of the inverter-, The third psrt is on power supply of system _ The fourth and also last part of thesis contains output.sssvs fcrsss of the single circuits it is also contains the difficulties by preparation the 'diesis snd the suggestions^ V