Characteristics of the EFL teachers written feedback and its effects on the second drafts of the students
Yazılı anlatım derslerinde öğretmenin verdiği yazılı dönütler ve öğrencinin 2. taslak çalışmasına etkileri
- Tez No: 92190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KEÇİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU YAZILI ANLATIM DERSLERİNDE ÖĞRETMENİN VERDİĞİ YAZILI DÖNÜTLER VE ÖĞRENCİNİN 2. TASLAK ÇALIŞMASINA ETKİLERİ Neval AKSOYLU KOZANLIOĞLU İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman: Doç. Dr. İlknur KEÇİK Bu çalışma yazılı anlatım derslerinde öğretmenin verdiği yazılı dönütün özellikleri ve öğrencinin yazdığı 2. taslak çalışmada neden olduğu değişimleri araştırmaktadır. Son zamanlarda yazma becerisinin kazandırılmasında izlenilen yöntemler değişiklik göstermektedir. Uzun bir süredir yazma öğretiminde önemle üzerinde durulan“sürece odaklı yazma”(process writing) yaklaşımı öğrenciye verilen dönütü (feedback) önemli kılar. Çünkü sürece odaklı yazılı anlatımda öğrencinin yazdığı taslak çalışmalar ve bu taslak çalışmaların öğretmen tarafından yapıcı bir şekilde değerlendirilmesi dönüt ile sağlanır. Bu. değerlendirmeler öğrenciyi bir sonraki taslak çalışmada yapması gereken değişiklikler için yönlendiren dönütlerdir. Öğrencilerin bu yazılı dönütleri dikkate almaları için bu dönütlerin bazı özellikler içermesi gerektiği bilimsel araştırmalar sonunda gösterilmiştir. Bu bulgular ışığında Türkiye'de yabancı dil ortamında öğretmenlerin ne kadar başarılı ve etkili dönüt verdiği betimleyici çalışmalarla öğrencilerin görüşleri baz alınarak araştırılmıştır. Bu çalışmaların çoğu öğrencilerin, öğretmenin kullandığı yazılı dönütlerin etkileri hakkında fikirlerinin belirlenmesi yöntemi ile, pek azı ise öğrencilere ait gerçek taslak çalışmalara dayandırılarak sonuçlandırılmıştır. Bu çalışma öğrencilerden toplanan gerçek veriler üzerinde öğretmenin yazılı dönütünün etkilerini incelemek amacıyla Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Programında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 75 öğrenci arasından rastlantısal olarakseçilen 21 birinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Öğrencilerin deney ortamının sebeb olabileceği etki altında kalmamaları için çalışma normal ders programı akışında gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerden çeşitli konularda bir giriş paragrafı yazmaları istenmiş, daha sonra gerekli yazılı dönüt verilmiştir. Çalışmanın sonucuna göre, öğretmenin 1. taslak çalışma üzerinde yaptığı yazılı dönütler arasında türe bağlı nicel farklılıklar görülmüştür.“Soru sorma”şeklinde yapılan yazılı dönütler ve“dilbilgisi ”ile ilgili olan dönütler diğer tür yazılı dönütlerle karşılaştırıldığında nicel çoğunluğu oluşturmaktadır. Ayrıca yazılı dönütlerin büyük bir çoğunluğunu“kısa yazılı dönütler”in oluşturduğu görülmüştür. Öğrenci tarafından yeniden yazılan 2. taslak çalışmalarda öğretmenin yazılı dönütünün etkili olduğu görülmüştür. Bu etki daha çok“soru sorma”biçiminde ve“dilbilgisi”ile ilgili olan kısa yazılı dönütlerde yoğunlaşmıştır. Öte yandan öğretmen tarafından verilen yazılı dönütlerin oluşturduğu, yazılı metin ile ilgili olan dönütlerin azlığı dikkati çekmiştir. 2. taslak çalışmalarda ise, metin ile ilgili verilmiş yazılı dönütlerin %100 lük bir değişime sebep olduğu görülmüştür. Sonuç olarak denilebilir ki, yazılı anlatım derslerinde öğretmen yazılı dönütün geri bildirim sağlama açısından büyük önemi vardır. Öğrencilerin bazı yazılı dönüt türlerini daha çok dikkate aldıkları, 2. taslak çalışmaların incelenmesiyle anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study investigates the changes caused by teacher written comments on the 2 drafts and the characteristics of the teachers written commentary in writing. Approaches to teach writing skills have been shifting. Process writing which has been dominant for a long time, makes the feedback given to the student important; because, feedback provides teachers productive responds to the students drafts. These responds are the comments which lead the student to the necessary changings in the next draft. Studies show that these comments should have some characteristics in order to be concerned by the students. In Turkey, some descriptive studies have been done by the researchers to investigate the characteristics and effects of the teachers feedback. These studies based on the questionnaires and students thoughts about teacher's commentary. This study aims at investigating the effects and characteristics of teachers written comments on students writing, collected as real data. This study was conducted at Anadolu University Education Faculty English Language Teaching program. 21 subjects who randomly selected out of 75 students participated in the study. To avoid the artificial circumstances due to the experimental environment, students participatec the study in their normal class procedure. Students were told to write an introductory paragraph on various topics, and then these paragraphs were responded and commented by the class teacher. The results of the study shows differences of frequencies in the types of comments used in the 1st drafts. Vast majority of the comments over other types are“ask for information”and“grammar-mechanics”types of comments. Additionally, it was seen that short comments were the majority of the others in length. The effect of teachers commentary was seen on the second drafts of the writings. This effect was provided by the“ask for information”and“grammar-mechanics”types, mostly. On the other hand, it was seen that the written comments were generic comments in vast majority and the use of text-specific comments was rare. On the 2nd drafts, these text-specific comments lead to a certain change in the revisions. mIn conclusion, this can be said, written commentary of the teacher has a great importance- to provide feedback in writing classes. It is understood that, students give importance to some types of written comments over others due to the characteristics. IV