Kooperatiflerde bilgi sistemlerine dayalı meteorolojik bilgi kullanımı
Using the meteorological information according to data systems in cooperatives
  1. Tez No: 92191
  2. Yazar: BÜLENT HIZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÜRPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ KOOPERATİFLERDE BİLGİ SİSTEMLERİNE DAYALI METEOROLOJİK BİLGİ KULLANIMI Bülent HIZLI İşletme Anabilîm Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1999 Danışman : Prof. Dr. Yılmaz ÜRPER Meteorolojik faktörlerin, insan hayatı üzerine olumlu yada olumsuz etkileri vardır, insanların içinde bulunduğu bütün sektörlerde de bu etkiler gözlenmektedir. Kooperatiflerde meteorolojik faktörlerden etkilenen sektörlerden biridir. Buna rağmen günümüzde kooperatifler çalışmalarında meteorolojik bilgilere pek yer vermemektedirler. Bu çalışmada tüm kooperatiflerin meteorolojik bilgi gereksinimi incelenmiş ve kullanımı ile ilgili öneriler sunulmuştur. Meteorolojik bilgilerin, kooperatiflerde bilgi sistemleri ile kullanımına yönelik modeller önerilmiştir. Meteorolojik bilgilerin kooperatiflerde kullanılması ile ekonomik kayıpların önüne geçilebileceği görülmüştür. Bu nedenle kooperatiflerin, faaliyetlerinde meteorolojik bilgilere yer vermesi zorunlu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Meteorological factors have either positive or negative effects on person's life. These effects are being observed in every sector in which people are found. Cooperatives are one of the sectors that are being affected by meteorological factors. Cooperatives do not use meteorological information in their studies much, though. In this study, the need for meteorological information of all cooperatives has been searched and recommendations are given about its utilisation. Models have been advised to use meteorological information with information systems in cooperatives. It has been understand that it's possible to prevent economical failures by using meteorological information in cooperatives. That's why it's compulsory for cooperatives to use meteorological information in their activities.