Metamfetamin kullanım bozukluğu ve erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu birlikteliği ve klinik etkileri
Methamphetamine use disorder and adult attention deficit hyperactivity disorder comorbidity and clinical implications
  1. Tez No: 921913
  2. Yazar: AHMET ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KULAKSIZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızın amacı, Metamfetamin Kullanım Bozukluğu olan kişilerde Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu birlikteliğinin ve olası klinik etkilerini araştırmaktır. Bu araştırma, Akdeniz Üniversitesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (AMBAUM) yapılmış, kesitsel tipte bir çalışmadır. Çalışmaya DSM-5 tanı kriterlerine göre Madde Kullanım Bozukluğu tanısı almış, psikotik veya manik semptomları olmayan, ek nörolojik rahatsızlığı olmayan, okuryazar,18-65 yaş arası, çalışmaya katılmaya gönüllü 78 MKB ve 78 MDMKB hastası alındı. DSM-5 tanı kriterlerine göre psikiyatrik veya nörolojik hastalık tanısı olmayan gönüllü 78 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara yüz yüze soru cevap şeklinde araştırmacı tarafından geliştirilmiş sosyodemografik formu, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36), Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD), Barratt Dürtüsellik Ölçeği -11 Kısa Formu (BDÖ-11), DSM Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme-5 Klinisyen Versiyonu (SCID-5-CV) uygulanmıştır. Çalışmamızda, Metamfetamin kullanımını yordayıcı faktörler incelendiğinde DEHB tanısının olması, DEHB tanısını yordayıcı faktörlere bakıldığında ise metamfetamin kullanım bozukluğu ile anlamlı ilişki saptanmıştır. Çalışmamızdaki önemli bir bulgumuz, MKB ve MDMKB arasında DEHB açısından anlamlı bir fark bulunmamakla birlikte, MKB ile MDMKB olan kişiler arasında BDÖ skorları açısından MKB grubunda daha yüksek olacak şekilde anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur, bu ölçeğin değerlendirdiği semptomların DEHB semptomları ile örtüşmesi MKB olan kişilerde DEHB semptomları ve klinik etkileri açısından dikkatli olunması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the comorbidity of Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder in individuals with Methamphetamine Use Disorder and its potential clinical implications. This research is a cross-sectional study conducted at the Akdeniz University Alcohol and Substance Addiction Research and Treatment Center (AMBAUM). The study included 78 patients with Methamphetamine Use Disorder (MUD) and 78 patients with Methamphetamine Use Disorder without comorbidities (MDMWC) who met the DSM-5 diagnostic criteria for Substance Use Disorder, had no psychotic or manic symptoms, no additional neurological disorders, were literate, aged between 18 and 65 years, and volunteered to participate in the study. Seventy-eight healthy volunteers without a psychiatric or neurological disorder diagnosis according to DSM-5 diagnostic criteria were included in the study. All participants were administered a sociodemographic form developed by the researcher in a face-to-face question-and-answer format, as well as the SF-36 Quality of Life Scale (SF-36), the Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder Self-Report Scale (ASRS), the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), the Barratt Impulsiveness Scale-11 Short Form (BIS-11), and the Structured Clinical Interview for DSM Disorders-5 Clinician Version (SCID-5-CV). In our study, when examining the predictive factors for methamphetamine use, the presence of an ADHD diagnosis was identified. Furthermore, when evaluating the predictive factors for an ADHD diagnosis, a significant association with methamphetamine use disorder was found. An important finding in our study was that, while no significant difference in ADHD was found between the MUD and MUDWC groups, a significant difference in BIS-11 scores was observed, with the MUD group showing higher scores. The overlap of symptoms assessed by this scale with ADHD symptoms suggests that individuals with MUD should be carefully monitored for ADHD symptoms and their clinical implications.