Küreselleşme sürecinde Türk hizmet sektöründe yönetici profili (Turizm-sağlık-finans örneği)
Manager profile in Turkish service sector in globalization process (Tourism-health-finans örneği)
- Tez No: 92192
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
02. Özet İnsanlığın sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçtiği günümüzde, yaşanılan sosyo ekonomik, teknolojik, kültürel, siyasal vb. değişim ve gelişmeler paralelinde, küreselleşen dünyada işletme yönetim anlayışı ve yönetici profilinde önemli değişimler ortaya çıkmıştır. Küreselleşme, teknoloji, rekabet ortamı, müşteri beklentileri, çalışanların profilinin değişime uğraması, kısacası iş ve işyerindeki değişmeler işin ve işyerinin yeniden örgütlenmesini zorunlu kılmıştır. Yeniden örgütlenme süreciyle birlikte işletme yönetim biliminin mahiyetinde, örgütlenme anlayışında, stratejilerinde ve yapılarında önemli değişmeler olmuştur. Bu durumda yönetici fonksiyonları değişime uğramış; yönetici olma bilgi, beceri ve formasyonunda önemli değişiklikler ortaya çıkmıştır. Bir başka ifadeyle, yöneticinin özel nitelikleri ( profili ) değişime uğramaya başlamıştır. Bu çalışma ile insanlığın sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçtiği günümüzde, yaşanılan sosyo-ekonomik, teknolojik, kültürel, siyasal vb. değişim ve gelişmeler paralelinde, küreselleşen dünyanın gerektirdiği yöneticinin özel niteliklerim, bir sistem anlayışı ile ortaya koymak ve bu anlayış doğrultusunda Türk özel hizmet kesimi yöneticisinin özel niteliklerini tespit etmek, yaşanan değişime ne ölçüde uyum sağlandığının değerlendirilmesine ışık tutmak amaçlanmıştır. Çalışmada, 21. yüzyılın ekonomik, teknolojik, sosyal, kültürel ve yönetsel alanlardaki yeni yönelimleri vurgulanarak, dünyayı etkisi altına alan küreselleşme olgusu ve onun meydana getirdiği yapısal boyutlardaki değişmeler ile küresel işletmeler üzerinde durularak, yönetim anlayışında fikir hiyerarşisi, bilgiye dayalı örgüt yapısı gibi işletme yönetim ve organizasyon anlayışında oluşan yeni yönelimler ortaya konulmuştur. Ayrıca, işletme yöneticisinin değişen özel nitelikleri ve bu değişime etki eden etmenler üzerinde durularak; nitelik ve davranışları, kişilik tipi, liderlik özelliği ve iş tatmini gibi niteliklerden hareketle küresel değerlere göre işletme yöneticisinin özel nitelikleri ortaya konulmaya çalışılmış ve küresel yöneticinin özel nitelikleri dikkate alınarak, Türk özel hizmet sektöründeki yöneticinin özel niteliklerinin ortaya konulmasına ve değerlendirilmesine ilişkin uygulamalı bir araştırmaya yer ayrılmıştır. Bu amaçla, Türkiye'nin büyük hizmet IXkuruluşları arasında yer alan 100 özel işletme (Turizm 34 - Finans 33 - Sağlık 33) yöneticisine toplam 48 soruyu kapsayan ve 5 bölümden oluşan anket formu gönderilmiştir. Elde edilen veriler frekans tabloları, Ki-Kare ve korelasyon analizleri gibi istatistiki analizler ile değerlendirilmiştir. Türk özel hizmet kesimi yöneticisinin özel nitelikleri ile ilgili elde edilen bulgular ve değerlendirmeler sonucunda, hizmet kesiminde yer alan yöneticüerimizin dünyadaki küresel gelişmeleri izleyebilme ve uyum sağlayabilme özelliklerine genelde sahip oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
03. Summary At the Present time the humanity has been passing through a period from industrial society era to information society era, some important changings have occured in business management and manager profile in the globalization world with the same direction of socio-economical, technological, cultural, and politic improvements. Globalization, technology, competition, consumer expectations, and changings in employers profile, shortly changings in business concept and office have obligated to reorganization for the latter. With the process of reorganization, in essentials of management science and mention, strategy and structure of organization, some important improvements have occured. As a result of this, in manager functions and information, ability and formation being manager, some important improvements have occured too. In other words, special qualifications (profile) of being manager have started to change. The purpose of this study, in the parallel line with the changings and improvements in socio-economical, technological, cultural and politics areas, is to describe clearly the special qualifications (profile) of being manager in a systematic manner, to determine the special qualifications of managers in Turkish special service sector in the manner that mentioned above, and to examine how the latters are good fit on the recent developments in globalization world. In the study, the new directions in economical, technological, social, cultural and managerial areas have been pointed out; it was dwelled upon the globalization fact, the structural changings that were occured because of this intention and global companies; and councel hierarchy in management, the new directions in the manner of business management and organization like organization structure propped up information have been highlighted. In addition, the changing special qualifications of managers and the impulses of these changings have been examined managers' special qualifications have been tried to put forward in the light of qualifications and behaviors, personality, leading types and satisfaction of manager, taking into consideration the global tendencies; and as a result discussion, an applying search was done to determine the Turkish special service XIsector's managers' specialities. With this purpose, to the managers who are working for top 100 service companies (34 tourism, 33 finance, 33 health companies) in Turkey, a survey form consisting of 48 question and 5 sections was sent Obtained answers were revalued using statistical methods as frequency tables, chi-square and correlation analysis etc. At the end of revaluation the findings and examinings about the Turkish special service sectors' managers, it has been pointed out that the Turkish managers working for service sector in Turkey are,in general, able to follow and adapt the global tendencies. XII