Following the 6 February Earthquake, a review of the sazgin ecological village project in the context of ecologicalmeasures to be taken in the reconstruction
6 Şubat Depremi sonrası yeniden yapılaşmada alınabilecek ekolojik önlemler kapsamında sazgın (gaziantep) ekolojik köy projesinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 921938
  2. Yazar: MUHAMMET FURKAN ŞİRECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ALTINOLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Doğal kaynakların tükenişi, iklim değişikliği ve buna bağlı gelişen doğal felaketler, hızlı nüfus artışı, artan kentleşme ve sosyal eşitsizlik son yıllarda yüksek seviyelere ulaşmış durumdadır ve gitgide artan bir ivmeyle bu problemler çoğalmaktadır. Gezegenimizin taşıma kapasitesini aşan ekolojik problemler hem doğanın hem de insanın yaşamını tehdit etmektedir ve gerekli önlemler alınmadığı takdirde bu tehdit katlanarak devam etmeye mahkumdur. 6 Şubat 2023, Türkiye'nin güneydoğusundaki şehirler için yıkıcı sonuçlar doğuran tarihi bir deprem günüdür. Bu depremler, sadece fiziksel yapıların yıkılmasıyla kalmayıp, sosyal yapının, ekonomik istikrarın ve çevresel dengenin de derinden etkilenmesine neden olmuştur.Bu çalışma, Gaziantep'in Oğuzeli ilçesindeki Sazgın Köyü Ekolojik Köy Projesi bağlamında, sürdürülebilir kalkınma ilkelerinin 6 Şubat depremi sonrası yeniden yapılaşma süreçlerine nasıl entegre edilebileceğini araştırmayı hedeflemektedir. Proje, yerel kaynakların etkin kullanımı, çevre dostu yapı malzemelerinin tercih edilmesi ve toplumsal dayanışma yaklaşımlarını temel almaktadır ayrıca sivil Gaziantep mimarisi enerji etkin yapı tasarımında alınabilecek pasif önlemler başlığı altında incelenmektedir. Araştırma kapsamında, Gaziantep'te yerel yönetim tarafının, ekolojik sürdürülebilirlik kapsamında attığı adımlar vurgulanmaktadır. Sazgın Köyü'nün mevcut durumu GZFT analiziyle incelenmektedir ve bölgenin güçlü ve zayıf yönleri belirlenmektedir. Önerilen projede, enerji etkin yapıların inşası, sıkıştırılmış toprak ve yeşil beton gibi sürdürülebilir malzemelerin kullanımı vurgulanmaktadır. Bununla birlikte, ekolojik, sosyo-kültürel, ekonomik sürdürülebilirlik ilkelerinin güçlendirilmesini hedefleyen stratejiler geliştirilmektedir. Proje, sadece fiziksel yeniden yapılanmayı değil, aynı zamanda çevresel sürdürülebilirlik ve sosyal dayanıklılık odaklı bir yaklaşımı benimsemektedir. Bu bağlamda, projenin ulusal ve uluslararası düzeyde örnek teşkil edecek bir girişim olduğu değerlendirilmektedir. Elde edilen bulgular ve sonuçlar ışığında bu proje uluslararası literatürde kabul görmüş ekolojik köy projeleriyle beraber sürdürülebilirlik kriterleri kapsamında değerlendirilerek elde edilecek sonuçlar incelenmektedir. Sonuç olarak, Sazgın Köyü Ekolojik Köy Projesi, sürdürülebilir yapılaşma ve toplumsal kalkınma için ilham verici bir model sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The depletion of natural resources, climate change and related natural disasters, rapid population growth, increasing urbanization, and social inequality have reached high levels in recent years, and these problems are multiplying at an increasing rate. Ecological problems that exceed the carrying capacity of our planet threaten both nature and human life, and if necessary measures are not taken, this threat is doomed to continue exponentially. February 6, 2023 is a historic earthquake day with devastating consequences for cities in southeastern Turkey. These earthquakes not only resulted in the destruction of physical structures, but also deeply affected the social structure, economic stability, and environmental balance. This study aims to investigate how sustainable development principles can be integrated into the reconstruction processes after the 6 February earthquake in the context of the Sazgın Village Ecological Village Project in the Oğuzeli district of Gaziantep. The project is based on the efficient use of local resources, the preference of environmentally friendly building materials and social solidarity approaches, and the civil architecture of Gaziantep is studied under the title of passive measures that can be taken in energy efficient building design. Within the framework of the research, the steps taken by the local administration in Gaziantep within the framework of ecological sustainability are emphasized. The current situation of Sazgın Village is analyzed through SWOT analysis and the strengths and weaknesses of the region are identified. The proposed project emphasizes the construction of energy efficient buildings and the use of sustainable materials such as rammed earth and green concrete. In addition, strategies are being developed that aim to strengthen the principles of ecological, socio-cultural and economic sustainability. The project adopts an approach that focuses not only on physical reconstruction, but also on environmental sustainability and social resilience. In this context, the project is considered to be an exemplary initiative at national and international level. In the light of the findings and results obtained, this project is evaluated within the scope of sustainability criteria together with ecological village projects accepted in the international literature and the results to be obtained are examined. In conclusion, Sazgın Village Ecological Village Project offers an inspiring model for sustainable construction and social development.