Psephellus turcicus bitkisinin biyolojik aktiviteleri ve enzim inhibisyon etkisinin araştırılması
Biological activities and enzyme inhibition effect of Psephellus turcicus
  1. Tez No: 921943
  2. Yazar: İLKNUR ÖNGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ERGENE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Türkiye'de tür çeşitliliği açısından en zengin cinslerden biri olan Asteraceae familyasının biyoaktivite özelliklerini değerlendirmeye yönelik bilimsel çalışmalar giderek artmaktadır. Bu tezde Psephellus turcicus türünün fitokimyasal ve in vitro antioksidan özellikleri ile birlikte çeşitli biyoaktivite özellikleri araştırılmıştır. İlk olarak, çiçeklenme döneminde toplanmış olan bitkinin toprak üstü kısımlarının farklı çözücüler kullanılarak (Hekzan, Etil asetat ve Metanol-Su) elde edilen ekstrelerinin toplam fenolik ve flavonoid içerikleri belirlenmiştir. Antioksidan kapasiteleri ise farklı testler ile çok yönlü değerlendirilmiştir (DPPH, FRAP, CUPRAC). Ekstrelerin hiperpigmentasyona neden olan tirozinaz enziminin ve sinir sistemine başlıca etkisi olan AChE ve BChE enzimlerinin inhibe edici etkileri belirlenmiştir. Gram – ve Gram+ bakterilerde antimikrobiyal etkinliğine bakılmıştır. Bitkinin fenolik ve flavonoid içerik açısından zengin olduğu belirlenmiştir. İn vitro antioksidan testlerinde anlamlı sonuçlar gösterdiği ve enzim inhibisyonunda potansiyelinin olduğu tespit edilmiştir. Hekzan DPPH (27,82±0,36 mg TE/g), CUPRAC (813,38±10,43 mgTE/g), FRAP (182,35±2,71 mg TE/g) en etkili sonucu verdiği saptanmıştır. AChE enzim inhibisyonunda etil asetat IC50 10,77±0,47 µg/mL etkinlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Scientific studies to evaluate the bioactivity properties of the Asteraceae family, which is one of the richest genera in terms of species diversity in Turkey, are increasing. In this project, phytochemical and in vitro antioxidant properties as well as various bioactivity properties of Psephellus turcicus were investigated. Firstly, the total phenolic and flavonoid contents of the extracts of the above-ground parts of the plant collected during the flowering period using different solvents (Hexane, Ethyl acetate and Methanol-Water) were determined. Antioxidant capacities were evaluated by different tests (DPPH, FRAP, CUPRAC). The inhibitory effects of the extracts on tyrosinase enzyme causing hyperpigmentation and on AChE and BChE enzymes having major effects on the nervous system were determined. Antimicrobial activity was examined in Gram- and Gram+ bacteria. It was determined that the plant was rich in phenolic and flavonoid content. It showed significant results in in vitro antioxidant tests and was found to have potential in enzyme inhibition. Hexane DPPH (27,82±0,36 mg TE/g), CUPRAC (813,38±10,43 mg TE/g), FRAP (182,35±2,71 mg TE/g) gave the most effective results. Ethyl acetate showed IC50 10,77±0,47 µg/mL activity in AChE enzyme inhibition