Farklı egzersizler ile oluşturulan post aktivasyon potansiyasyonunun yön değiştirme performansına etkilerinin karşılaştırılması
Comprasion of the effects of post activation potentiation created by different exercises on change of direction performance
  1. Tez No: 921942
  2. Yazar: SEZER TANRIÖVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAKİR AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, ısınmada uygulanan iki farklı PAPE protokolünün yön değiştirme performansına etkisini incelenmesi amaçlanmaktadır.. Çalışmaya Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören yaş ortalamaları 20.27±1.49 (yıl), spora başlama yaşı 7.52±0.69 (yıl), boy uzunluğu 179±9.36 (cm), vücut ağırlığı 76.35±14.10 (kg), vücut kitle endeksi 23.77±3.40 (kg/m2), vücut yağ yüzdesi 12.72±5.74 (%) 11 amatör futbolcu gönüllü olarak katılmışlardır. Çalışma, Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Spor Bilimleri Fakültesi performans laboratuvarı, kondisyon salonu ve stadyumun tartar zemininde gerçekleştirilmiştir. Çalışma toplamda 4 gün sürmüş olup, katılımcılar rastgele iki gruba ayrılmıştır. Araştırmada çapraz gruplu çalışma metodu uygulanmıştır. Tüm değerlendirmeler 48 saat dinlenme aralıkları ile gerçekleştirilmiştir. İlk gün katılımcıların 1 maksimum tekrarları (TM) belirlendikten sonra devamında çalışma günü rutin ısınma ve akabinde illionis testi uygulanmıştır. Sonraki günlerde ise ısınmaya ek olarak PAPE protokolleri uygulanmış (%90 şiddetinde 1 set 3 tekrarlı leg curl ve back squat) akabinde illionis testi uygulanmıştır. İllionis testini bitirdikten sonra her katılımcı algılanan zorluk derecesi (borg) skalası sorularak kaydedilmiştir. Verilerin analizinde IBM SPSS 26 (IBM Corp., Armonk, New York, ABD) programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılımlarını belirlemek için Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. İllionis testi ölçümleri, tekrarlanan ölçümlerde Anova (Tek Yönlü Varyans Analizi) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of two different PAPE protocols applied during warm-up on change-of-direction performance. Eleven amateur football players (mean age: 20.27 ± 1.49 years, mean years of playing: 7.52 ± 0.69 years) participated. The study, conducted at the Karabük University Hasan Doğan Faculty of Sport Sciences performance laboratory, included a randomized, two-period crossover design across four days. All assessments were conducted with 48 hours between each session. On the first day, 1 repetition maximums (1RM) were determined, followed by a standardized warm-up and an Illinois agility test. Subsequent days involved the same warm-up and PAPE protocols (1 sets of 3 repetitions of leg curl and back squat exercises at 90% 1RM), followed by the Illinois agility test. Post-test, participants rated perceived exertion using the Borg scale. All procedures were explained to the participants, and informed consent was obtained. Data analysis utilized IBM SPSS 26. Shapiro-Wilk tests assessed data normality, and repeated measures ANOVA was used for Illinois test scores. Statistical significance was set at p < 0.05. Results indicated that both the standard warm-up and the warm-up supplemented with back squat and leg curl exercises had similar effects on the Illinois agility test and PDD metrics. In the future, this research method can contribute to the literature by providing different distances to team athletes and individual athletes.