Kentsel yeşil alanlara erişilebilirliğin Antalya Muratpaşa örneğinde çok yönlü analizi
Multi-directional analysis of accessibility to urban green spaces in Antalya Muratpasa case
- Tez No: 921974
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ORTAÇEŞME
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Kentler, arazi kullanımının ve insan etkisinin en fazla olduğu mekânlardır. Yeşil alanlar kent dokusu içerisinde diğer alan kullanımlarını yönlendiren, sınırlandıran, ayıran, işlevlendiren ve birleştiren organik sistemlerdir. Kentlerin düzenli, sağlıklı bir çevreye kavuşabilmesi ve kentlinin yaşam kalitesinin yükselmesi, yeşil alanların kent içindeki dağılımlarına, büyüklüklerine, işlevsel ve estetik niteliklerine bağlıdır. Bir kentsel yeşil alanın erişilebilir olma durumu, insanlar ve yeşil alanlar arasında geniş bir etkileşim yelpazesini içermektedir. Bu etkileşim, yeşil alanlara görsel erişimden başlayarak, bu alanlara belli bir konumdan ulaşım kolaylığını, bu alanlara özgürce girebilme ve bu alanlarda rahatsız edilmeden özgürce hareket etme eylemlerini kapsamaktadır. Yapılan bu çalışma ile Antalya ili Muratpaşa ilçesinden seçilen bir grup mahallede yer alan parkların erişilebilirliği ele alınmıştır. Ağ Analizi Yöntemi kullanılarak seçilen parkların 100 m, 200 m, 300 m, 400 m ve Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nin öngördüğü 500 m mesafesi dikkate alınarak erişilebilirlik haritaları oluşturulmuştur. Çalışmada ayrıca parkları aktif olarak kullanan mahalle sakinleriyle anket çalışması gerçekleştirilmiş, park kullanıcılarına yeşil alan tercihleri ve erişimle ilgili sorular yöneltilmiştir. Çalışma sonuçları kentsel yeşil alanlara erişilebilirlikle ilgili sorunları ortaya koymuştur. İmar mevzuatının öngördüğü erişilebilirlik standardının bile karşılanmadığı tespit edilmiştir. Başta yeşil alan planlaması ve tasarımı olmak üzere, kentsel yeşil alanlarla ilgili konularda yeni bir bakış açısına gereksinim bulunduğu; küresel iklim değişikliğinin kentler açısından bunu zorunlu kıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cities are places where land use and human impact are the highest. Green spaces are organic systems that direct, limit, separate, function and combine other land uses within the urban fabric. The fact that cities can have an orderly and healthy environment and that the quality of life of the citizens increases depends on the distribution, size, functional and aesthetic qualities of green areas within the city. The accessibility of an urban green area includes a wide range of interactions between people and green areas. This interaction starts with visual access to green areas, includes the ease of access to these areas from a certain location, the ability to enter these areas freely and the actions of moving freely in these areas without being disturbed. In this study, the accessibility of parks located in a group of neighborhoods selected from the Muratpaşa district of Antalya province of Türkiye was addressed. Accessibility maps were created by using the Network Analysis Method, taking into account the distances from the selected parks as 100 m, 200 m, 300 m, 400 m and the 500 m ordered by the Planned Areas Zoning Regulation. The study also included a survey conducted with neighborhood residents who actively use parks, and park users were asked questions about green space preferences and access. The study results revealed problems with accessibility to urban green spaces. It was determined that even the accessibility standards stipulated by the zoning legislation were not met. It was concluded that a new perspective was needed on issues related to urban green spaces, especially green space planning and design; and that global climate change made this mandatory for cities.