Azerbaycan'da mülki idare örgütlenmesi: Karşılaştırmalı bir analiz
Territorial administration in Azerbaijan: A comparative analysis
- Tez No: 921980
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI YÜCEL BATMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Mülki idare, tarihsel açıdan vergilendirme, idare, iktidar ve mekân arasında güçlü bir ilişkinin varlığı bağlamında anlaşılabilir. Bu perspektifte yaklaşım, coğrafi ölçeğin yönetsel anlam kazanmasının tarihini, mülki idarenin kavramsal farklılaşmalarını ortaya çıkarmaktadır. Çalışmada bu bağlamdan yola çıkarak, Azerbaycan'da bağımsızlıktan sonraki dönemde literatürde 'yerel yürütme organları' adı ile yer alan mülki idare örgütlenmesi kavramsal ve tarihsel çerçevede ele alınmakta, reformlar sonucunda yaşanan işlevsel dönüşüm, mülki idare amirlerinin değişen statüsü, sistemin geleceğine ilişkin mülki idare amirlerinin ve toplumun görüşü ilgili literatür taraması, veri analizi ve kamuoyu araştırmaları ile birlikte incelemeye tabi tutulmaktadır. Son birkaç yılda idari reformlar, yerel yürütme organlarını taşrada güç merkezi konumundan dışlayarak, gücü bölgesel ölçekteki kuruluşlar arasında paylaşmaktadır. Mevcut eğilim, taşradaki yüksek statülü aktörler olarak mülki idare amirlerini idari değişikliklerin öznesi olmaktan çıkararak değişikliklere maruz kalan nesne hâline getirmektedir. Gerçekleştirilen idari reformlar, askerî ve siyasi başarılar, toprak bütünlüğünün sağlanması gibi çok yönlü süreçler, devletin toprak üzerindeki örgütlenmesinde köklü değişikliklere gidilmesi ve yerel yürütme organlarının yeniden yapılanması açısından önemli bir fırsat olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of civil administration can be understood historically within the context of the close connections between taxation, administration, authority and space. This perspective highlights the conceptual distinctions in civil administration as well as the historical significance of geographic scale in administration. Based on this background, this study explores the post-independence civil administration structure in Azerbaijan, which is referred to as 'local executive bodies' during the post-independence period in the literature, through a conceptual and historical lens. It analyzes the functional transformation resulting from reforms, the changing status of civil administration officials, and the perspectives of both civil administration officials and society regarding the system's future. This analysis is conducted through a review of relevant literature, data analysis, and public opinion polls. Administrative reforms in recent years have reallocated authority among regional-scale institutions by dislodging local executive bodies from their role as rural areas' centers of power. The current trend is transforming high-status figures in upstate, such as civil administration officials, from subjects of administrative changes to objects subjected to these changes. It is believed that structural reforms, military-political victories, and the preservation of territorial integrity present significant opportunities for undertaking profound changes in the state's territorial organization and transitioning local executive bodies into a restructuring process.